Syn.: Bistorta officinalis Delarbre, Polygonum bistorta L., Persicaria bistorta Sampaio – hadí kořen větší
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Bistorta major

Bistorta major

Rozšíření: Subarktické a mírné oblasti Evropy a Asie. U nás se vyskytuje především ve vyšších polohách, jen výjimečně sestupuje i do nižších poloh, neobjevuje se na jižní Moravě a v jižních Čechách.
Ekologie: Roste na vlhkých horských loukách, slatinách a černavách, v pásmu od podhůří až do subalpínského stupně, v nižších polohách se vyskytuje vzácně.
Popis: Vytrvalá bylina s hadovitě stočeným oddenkem, 30–80 cm vysoká, s podlouhle vejčitými, celokrajnými listy a přímou nevětvenou lodyhou, která je zakončena jediným lichoklasem. Květy jsou oboupohlavné, okvětní lístky růžové, vykvétají od května do srpna. Plodem je nažka.
Využití: V minulosti se hadí kořen používal v léčitelství, především jako protilátka při hadím uštknutí, ale i k zastavení krvácení.
Poznámka: Rdesno hadí kořen je živnou rostlinou housenek jednoho z nejohroženějších motýlů Evropy ohniváčka rdesnového (Lycaena helle). Tento druh je u nás již bohužel vyhynulý.
Bistorta major
Fotografováno dne 10. 7. 2003 (Ladislav Hoskovec: Hrubý Jeseník, Velká kotlina) a v červenci 2005 (Zdeněk Podešva: Slovensko, Malá Fatra).