Syn.: Acantholimon baltanense Boiss. et Hausskn., Acantholimon caryophyllaceum Hausskn. ex Bunge, nom. illeg., Armeriastrum armenum Kuntze, Armeriastrum balansae Kuntze, Armeriastrum baltanense Kuntze, Armeriastrum hausknechtii Kuntze
Česká jména: ježatec (Nauman 1946), ježourek (Mareček 1994)
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Acantholimon armenum
Rozšíření: Vyskytuje se v horách Malé Asie, těžiště areálu leží v Turecku, zasahuje i do Arménie, severní Sýrie a Iráku.
Ekologie: Roste na suchých skalnatých, kamenitých i suťových svazích, často osídluje místa s vápencovým podkladem i skalní štěrbiny, v nadmořské výšce od 500 až do 2740 m. Kvete od června do srpna.
Acantholimon armenum
Popis: Vytrvalá, stálezelená bylina s kůlovým kořenem a trsnatým habitem, 8–20 cm vysoká. Lodyha je přímá, nevětvená, listy jsou čárkovité až úzce kopinaté, 20–40 mm dlouhé a 1–3 mm široké, tuhé, pichlavé, modrozelené. Květenství je klasnaté, klásky 6–12květé, kalich je trubkovitý, kratičce chlupatý, bělavý, většinou s výrazně vyniklými tmavými žilkami, koruna je nálevkovitá, 6–10 mm dlouhá, růžová s tmavšími žilkami, korunní cípy jsou zaoblené. Plody jsou nažky obklopené vytrvalým suchým kalichem.
Acantholimon armenum
Acantholimon armenum
Acantholimon armenum
Fotografováno dne 11. 6. 2013 (Turecko, okolí Erzincanu).