Syn.: Zonablephis polistachys Raf.
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Acanthus polystachyus
Rozšíření: Těžiště areálu leží v Etiopii, přesahuje do Somálska, Eritrey a Súdánu.
Ekologie: Roste v křovinách a horských stálezelených lesích, také v porostech podél vodotečí, na okrajích cest a kávovníkových plantáží. Lokality leží v nadmořských výškách od (900–)1500 až do 2500(–2800) m.
Popis: Od báze větvený ostnitý keř 1–4 m vysoký; větve jsou chlupaté, s internodii 3–7 cm dlouhými. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, čepel je v obrysu podlouhlá nebo kopinatá, peřenosečná, 13–20 cm dlouhá a 6–9 cm široká, na bázi uťatá nebo srdčitá, úkrojky včetně koncového jsou zakončeny 6–7 mm dlouhým ostnem, oboustranně chlupaté. Květenství je koncový, 6–20 cm dlouhý hrozen, vřeteno je nežláznatě chlupaté; listeny jsou vejčité, 2–2,8 cm dlouhé, 3žilné, s 14–16 páry ostnů 4–7 mm dlouhých; listence jsou čárkovité, 2,2–2,7 cm dlouhé; kalich je rozeklán do 4 cípů, vnější jsou vejčité, dolní nese asi 8 ostnů, horní nese 2 ostny těsně pod vrcholem; koruna je pyskatá, asi 5,5 cm dlouhá, růžovofialová, vzácněji bílá, s krátkou trubkou a 5 cípy, z nichž prostřední je nejkratší; tyčinky jsou 4, přirůstají ke korunní trubce; semeník je svrchní, čnělka až 4 cm dlouhá. Plodem je vejcovitá až elipsoidní tobolka 1,8–2 cm dlouhá.
Acanthus polystachyus
Acanthus polystachyus
Acanthus polystachyus
Acanthus polystachyus
Acanthus polystachyus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 11. 2014 (Etiopie, Simien Mountains, údolí řeky Ansiya nad osadou Mekarabiya).