ACHILLEA COLLINA (Becker ex Rchb. f.) Heimerl – řebříček chlumní / rebríček kopcový

Syn.: Achillea collina Becker ex Rchb., nom. illeg., Achillea millefolium subsp. collina (Becker ex Rchb.) Weiss, Achillea millefolium subsp. collina (Becker ex Rchb. f.) Oborny, Achillea millefolium var. collina Becker ex Rchb. f.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Achillea collina

Rozšíření: Areál se táhne od středního Německa po Ukrajinu, zasahuje i na Balkán. Výskyt v severní Itálii je nejistý. V ČR se hojně vyskytuje zejména v suchých a teplých oblastech středních a severních Čech a na jižní a střední Moravě. Na Slovensku roste v nížinách a pahorkatinách jižní, střední i východní části.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou suché travnaté svahy, ale také meze, lesní lemy, provází zřejmě i ruderální stanoviště.

Achillea collina

Popis: Vytrvalá, často trsnatá bylina s plazivým oddenkem, dorůstá výšky (10–)25–90 cm; lodyha i listy jsou obvykle vlnatě chlupaté, někdy olysávají; lodyha je téměř oblá, jednoduchá nebo v horní části větvená. Listy jsou v obrysu úzce až čárkovitě obkopinaté, (2–)3krát peřenosečné, jejich vřeteno je většinou celokrajné, úkrojky jsou vůči vřetenu obvykle poněkud pootočené, koncové úkrojky jsou vejčité až kopinaté, zašpičatělé až hrotité, s chrupavčitou špičkou; přízemní listy jsou řapíkaté, (11–)14–30(–35) cm dlouhé a 0,9–2,9(–4) cm široké, lodyžní ouškatou bází přisedlé, střední (2,3–)2,8–9(–11) cm dlouhé a (0,4–)0,5–1,4(–1,7) cm široké. Úbory tvoří chocholičnatou latu (1,9–2,8–6,5(–7) cm širokou; zákrov je vejcovitý, za květu (3,3–)3,5–4(–4,2) mm dlouhý, zákrovní listeny jsou vejčité, žlutozelené, žlutohnědě až hnědě blanitě lemované, chlupaté, posléze olysalé; jazykovité květy samičí, s bílou, (0,8–)1,1–1,8(–2) mm dlouhou ligulou, obvykle stejně dlouhou nebo kratší než je jejich korunní trubka, trubkovité květy oboupohlavné. Plody jsou klínovité, 1,4–1,8 mm dlouhé šedohnědé nažky.

Záměny: V teplých oblastech Čech a Moravy zřejmě nejběžnější řebříček, v Praze i Brně zřejmě zcela nahrazuje řebříček obecný (Achillea millefolium). Od něj se liší obvykle hustším oděním, menším květenstvím, relativně kratší ligulou oproti korunní trubce jazykovitých květů a počtem choromosomů: A. collina jich má 36 (tetraploid), A. millefolium 54 (hexaploid). V teplých územích se dále potkává s velmi podobným druhem A. pratensis, který je rovněž tetraploidní, ale má obvykle zubaté listové vřeteno; provází spíše vlhčí trávníky.

Využití: Ze všech druhů z příbuzenského okruhu Achillea millefolium má mít právě tento největší obsah účinných proazulenů v silici. V Německu a na Slovensku z něj byly dokonce selektovány kultivary vhodné k průmyslové produkci těchto látek.

Achillea collina
Achillea collina
Achillea collina
Achillea collina

Fotografováno dne 17. 7. 2017 (Česko, Čechy, Poděbradské Polabí, Křížová hůra).