Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Acmadenia alternifolia
Rozšíření: Endemit malého území na jihovýchodě květenné říše Capensis. Vyskytuje se pouze v Jihoafrické republice v provincii Western Cape v okolí městeček Knysna a Plettenberg Bay.
Ekologie: Roste na pískovcových svazích s vystupujícími výchozy hornin v nadmořské výšce 60–180 m.
Acmadenia alternifolia
Popis: Stálezelený, nad bází bohatě rozvětvený aromatický keřík vysoký 0,7–1 m. Listy směřují vzhůru podél větviček, jsou střídavé, čárkovité, až čárkovitě kopinaté, na rubu tečkovaně žláznaté, na okraji drsné, na vrcholu ostře špičaté. Květy vyrůstají po 2–3 na koncích větviček, jsou oboupohlavné, 5četné; kalich je na bázi srostlý, hluboce rozeklaný, cípy jsou vejčité, osinkatě zašpičatělé; korunní lístky jsou volné, obvejčité, kratičce nehetnaté, 4–7 mm dlouhé, růžové; andreceum tvoří 5 tyčinek mnohem delších než 5 staminodií; semeník je svrchní, neúplně srůstá z 5 plodolistů. Plodem je 5dílná tobolka, každé pouzdro je zakončeno rohatým výrustkem; semena jsou černá, s bílým masíčkem.
Ohrožení a ochrana: Je známo pouze asi 11 populací tohoto druhů, z nich jen jedna je početná; v nedávné minulosti dvě zanikly. Proto je tento druh v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) hodnocen jako ohrožený (VU – vulnerable).
Acmadenia alternifolia
Acmadenia alternifolia
Acmadenia alternifolia
Fotografováno dne 16. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Knysna).