ACMELLA CILIATA (Kunth) Cass. – plamatka

Syn.: Acmella fimbriata (Kunth) Cass., Ceratocephalus ciliatus (Kunth) Kuntze, Ceratocephalus fimbriatus (Kunth) Kuntze, Ceratocephalus poeppigii (DC.) Kuntze, Spilanthes ciliata Kunth, Spilanthes fimbriata Kunth, Spilanthes melampodioides Gardner, Spilanthes poeppigii DC., Spilanthes popayanensis Hieron.
Česká jména: plamatka (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Acmella ciliata

Rozšíření: Druh pochází se severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od východní Panamy přes Amazonii až po východní Brazílii. Byl zavlečen i do jižní a jihovýchodní Asie (například do Indie, jižní Číny, na Tchaj-wan, do Indonésie aj.).

Ekologie: Roste v lemech tropických lesů a v křovinách, na březích vodních toků, taktéž v sekundární vegetaci, na stanovištích narušovaných lidskou činností, podél cest, polí a plantáží. Kvete po celý rok.

Acmella ciliata

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 30–80 cm dlouhou, v nodech kořenující. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až široce vejčité, 2,3–7,5 cm dlouhé a 1–6 cm široké, na bázi uťaté nebo srdčité, na okraji zubaté, na vrcholu špičaté, lysé nebo řídce chlupaté. Úbory vyrůstají terminálně nebo axilárně po 1–3, jejich stopky jsou 1–7,4 cm dlouhé, chlupaté; zákrovní listeny v počtu 7–10 jsou uspořádány ve dvou řadách, vnější jsou eliptické až vejčité, 4–7 mm dlouhé, vnitřní jsou kopinaté až vejčité, 2,8–6 mm dlouhé; jazykovitých květů je 5–10, jsou žlutooranžové, až 6,5 mm dlouhé, ligula je 1,2–4,7 mm dlouhá; trubkovitých květů je 90–177, jsou 5četné, 1,5–2 mm dlouhé, žlutooranžové. Nažky jsou černé, až 2,2 mm dlouhé, chmýr obvykle chybí.

Acmella ciliata
Acmella ciliata

Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Sitomba).