ACONITUM MOLDAVICUM Hacq. ex Rchb. – oměj moldavský / prilbica moldavská

Syn.: Aconitum carpathicum (DC.) Sagorski et Gus. Schneider, Aconitum lycoctonum subsp. carpathicum (DC.) K. Warncke, Aconitum lycoctonum subsp. moldavicum (Hacq. ex Rchb.) Jalas, Aconitum lycoctonum var. carpathicum (DC.) Ser., Aconitum lycoctonum ß coeruleum Wahlenb., Aconitum moldavicum subsp. carpathicum (DC.) Dostál, Aconitum septentrionale var. (ß) carpathicum DC., Delphinium moldavicum (Hacq.) Brândza
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Aconitum moldavicum

Rozšíření: Karpatský endemit rozšířený v horských a podhorských oblastech východní Evropy, výjimečně zasahuje i do inverzních poloh. U nás neroste. Na Slovensku je druh ve východní části země dosti rozšířený.

Ekologie: Polostínomilná až stínomilná rostlina, dává přednost čerstvě vlhkým, humózním půdám, roste na potočních naplaveninách, suťových kuželech nebo podsvahových deluviích. I když se vyskytuje ve více horských společenstvech, hlavní výskyt má v potočních olšinách. Kvete od začátku června do konce srpna.

Aconitum moldavicum

Popis: Vytrvalá, 30–80 cm vysoká bylina s tenkým, neztloustlým oddenkem. Lodyha je přímá, chudě větvená. Listy dosti velké, dlanitě pěti- až osmidílné, s úkrojky široce kosočverečnými, nahoře trojlaločnými, na okraji pilovitými. Směrem k vrcholu se listy nápadně zmenšují. Květenství je rozvětvený nebo jednoduchý řídký hrozen. Větvičky květenství jsou oděny nazpět přilehlými nežláznatými chlupy, což je dobrým určovacím znakem. Květy jsou stopkaté, stopky dolních květů jsou delší než samotný květ. Plodem je měchýřek, semena jsou černá, hranatá.

Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je z hlediska ohrožení zařazen mezi málo dotčené druhy (LC), je chráněn zákonem, stejně tak i v Maďarsku.

Aconitum moldavicumAconitum moldavicum
Aconitum moldavicumAconitum moldavicum
Aconitum moldavicum

Fotografovali Tomáš Mrázek a Dagmar Kohoutová, dne 4. 8. 2009 (Slovensko, Slovenský raj, Suchá Belá).