ACONITUM NASUTUM Fisch. ex Rchb. – oměj / prilbica

Syn.: Aconitum balcanicum Velen., Aconitum brachynasum Kem.-Nath., Aconitum camptotrichum Gáyer, Aconitum caucasicum subsp. nasutum (Fisch. ex Rchb.) N. Busch, Aconitum caucasicum subsp. pubiceps (Rupr.) N. Busch, Aconitum caucasicum var. tuscheticum N. Busch, Aconitum gibbosum Ser., Aconitum pubiceps (Rupr.) Trautv., Aconitum tuscheticum (N. Busch) N. Busch, Aconitum variegatum subsp. nasutum (Fisch. ex Rchb.) Götz, Aconitum variegatum var. nasutum (Fisch. ex Rchb.) Regel
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Aconitum nasutum

Rozšíření: Pochází z Kavkazu, vyskytuje se v západní části pohoří na ruské i gruzínské straně, ale zasahuje i do severovýchodního Turecka.

Ekologie: Roste v horách kolem potoků, v křovinách a na kamenitých místech, vystupuje do nadmořské výšky 2400 m.

Aconitum nasutum

Popis: Vytrvalá bylina, 50–70(–100) cm vysoká; lodyha je přímá, lysá. Listy jsou dlanitodílné, úkrojky jsou hluboce rozeklané, špičaté. Květenství je volný hrozen, někdy v dolní části rozvětvený; listeny jsou čárkovité; květní stopky jsou lysé; květy jsou modrofialové, lysé, přílba je 2–3 cm vysoká, výkroj přílby je obloukovitý, na konci s úzkým zobánkem, vnitřní pár okvětních lístků je víceméně přímý, lístky jsou okrouhlé, 2–2,2 cm dlouhé, dolní pár tvoří jen 5–8 mm široké lístky; tyčinky jsou početné; pestíky bývají obvykle 3. Plody jsou lysé měchýřky.

Poznámka: Typickým znakem tohoto druhu je lysá, nežláznatá lodyha a vřeteno květenství a přítomnost zobanitého výrůstku na konci přílby.

Aconitum nasutum
Aconitum nasutumAconitum nasutum
Aconitum nasutum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 9. 2017 (Gruzie, Kavkaz, Svanetie).