ADANSONIA GRANDIDIERI Baill. – baobab

Čeleď: Malvaceae – slézovité

Adansonia grandidieri

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se pouze podél jihozápadního pobřeží ostrova v provincii Toliara.

Ekologie: Stanovištěm jsou suché opadavé tropické lesy, velmi často v okolí periodických vodních toků; staré stromy jsou však nejčastěji nalézány v zemědělské krajině. Rozkvétá za soumraku, květy opylují nejčastěji lemurové, ale také netopýři; plody byly zřejmě adaptovány na šíření dnes vyhynulými živočichy, recentně se zřejmě nejčastěji šíří vodou. Vystupuje do nadmořské výšky 600–1800 m.

Adansonia grandidieri

Popis: Opadavý strom vysoký až 25(–30) m; kmen je zvláště v mládí vysoký, válcovitý, směrem vzhůru se jen slabě zmenšuje, borka je šedočervená, hladká; korunu tvoří krátké, víceméně horizontální větve. Listy jsou (6–)9–11četné; řapík je 5–13 cm dlouhý, plstnatý; palisty jsou opadavé; lístky jsou krátce řapíčkaté, kopinaté až úzce eliptické, 6–12 cm dlouhé a 1,3–3 cm široké, za čerstva modrozelené, hustě žlutavě chlupaté, celokrajné. Květy se objevují na neolistěných jedincích, na silných, krátkých, přímých, tmavohnědě chlupatých stopkách, poupata jsou vejcovitá; kalich je (3–)5četný, cípy jsou nazpět obrácené, spirálně zkroucené, 7,5–8,5 cm dlouhé, vně červenohnědé, uvnitř bílé; korunní lístky jsou úzce kopinaté, 9–10 cm dlouhé, bílé, později žloutnoucí; tyčinek je 600–700, tvoří krátkou staminální trubku, která tvoří asi 1/5 délky tyčinek, a 3,5–6,5 cm dlouhou samostatnou část; semeník je žlutavě chlupatý, čnělka nese 3 krátké nepravidelné bliznové laloky. Plod je kulovitý až široce vejcovitý, s křehkým oplodím, dužnina obsahuje ledvinitá, nesmáčknutá semena 1,2–1,4 cm dlouhá.

Využití: Plody jsou jedlé (jejich dužnina má ze všech baobabů nejlepší chuť) a mají vysoký obsah vitaminu C; ze semen lze získávat olej. Vlákna z borky slouží ke svazování i k výrobě košíků.

Ohrožení a ochrana: V klasifikaci IUCN je hodnocený jako ohrožený (EN – endangered). Na vině je tomu ničení biotopů (přeměna původních lesů na ornou půdu), pomalý růst a obtížnost spontánního šíření, ale i přímé využívání.

Poznámka: Z Madagaskaru pochází šest z devíti známých druhů baobabů, kromě toho sem by zavlečen i široce rozšířený africký druh Adansonia digitata. Jednotlivé druhy se docela výrazně liší květní biologií. Podobně jako severomadagaskarský druh Adansonia suarezensis je i tento opylován výhradně nočními savci – adaptací k tomu je mj. krátká srostlá část kalicha i tyčinek. Naproti tomu druhy adaptované na opylení nočními motýly s dlouhým sosákem vytvářejí v květech dlouhé srostlé části.

Adansonia grandidieri
Adansonia grandidieri
Adansonia grandidieri
Adansonia grandidieri
Adansonia grandidieri
Adansonia grandidieri

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Toliara, Morondava, Allée des baobabs).