Incertae sedis: ADANSONIA – Omán, Dhofar

Odedávna bylo na Arabském poloostrově v Jemenu a Ománu známo několik velmi starých stromů baobabů (Adansonia digitata). Obvykle se uvádělo, že jde o výsadby, v nichž mají prsty kolegové námořníka Sindibáda, kteří zprostředkovávali obchod s východní Afrikou – a spolu s otroky přiváželi semena nebo sazenice stromu, který je na tamní savaně upoutal. V Ománu u městečka Dhalqut je jeden takový obrovitý strom jako turistická atrakce – něco jako „památný strom“ v české legislativě. Je v ohrádce a před ním je nadstandardně vybavené parkoviště i s veřejnou – podotýkám čistou – toaletou.

Teprve nedávno byl ovšem v ománském Dhofaru objeven „baobabový les“. Jde o porosty ve wádí Hinna nedaleko městečka Mirbat, ve skutečném lesním porostu na návětrném svahu horského hřbetu Jabal Samhan. Dominující dřevinou je zde místní endemit Anogeissus dhofarica, spolu s ním rostou zejména Acacia nilotica subsp. kraussiana a Blepharispermum hirtum. Badatelé zde napočítali několik desítek vzrostlých baobabů rozptýlených podél osy údolí: jsou natolik zřetelné, že jsme lokalitu docela snadno vytipovali v leteckých snímcích a trefili na „první přiblížení“. Tahle ománská populace nachýlila úvahy ve prospěch původnosti baobabu mimo africký kontinent – a dokonce se objevují jakési indicie, že by mohlo jít o samostatný taxon, třebas jen na poddruhové úrovni. V každém případě jsou zdejší baobaby v současnosti předmětem bádání.

Lokalita si rozhodně zaslouží ochranu – tím spíše, že po okraji wádí Hinna byla nedávno vybudovaná asfaltová silnice, takže stromy jsou vlastně na dosah ruky.

Ománský baobab
Ománský baobab
Ománský baobab
Ománský baobab
Ománský baobab
Ománský baobab
Ománský baobab
Ománský baobab
Ománský baobab
Ománský baobab

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, wádí Hinna).