ADANSONIA RUBROSTIPA Jum. et H. Perrier – baobab

Syn.: Adansonia fony Baill. ex H. Perrier, nom. inval., Adansonia fony var. rubrostipa (Jum. et H. Perrier) H. Perrier
Česká jména: bahobab (Presl 1846), baobab (Mareček 1994)
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Adansonia rubrostipa

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se pouze na západním pobřeží ostrova, v provinciích Mahajanga a Toliara.

Ekologie: Roste v suchých lesích a trnitém buši, především v pobřežních oblastech, na půdách vápnitých, suchých, v nadmořských výškách nepřesahujících 400 m. Kvete od února do dubna, někdy až do června.

Popis: Opadavý strom, 5–20 m vysoký. Kmen je téměř pravidelně válcovitý, silně zúžený teprve až nízko pod korunou, svým tvarem tedy může připomínat láhev. Koruna je nepravidelná, borka červenohnědá. Listy jsou řapíkaté, (3–)5četné, lysé, lístky přisedlé, eliptické, na okraji pilovité, prostřední lístek je 4–6(–8) cm dlouhý a méně než 2 cm široký. Květní pupeny jsou 15–28 cm dlouhé; kalich je (3–)5četný, kališní lístky jsou čárkovité, 15–25 cm dlouhé a sotva 12 mm široké, nazpět stočené, vně žlutozelené s červenými skvrnkami, světle červené uvnitř; korunní lístky jsou 12–16 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, světle až oranžově žluté. Plody jsou kulovité, hustě červenohnědě chlupaté.

Využití: Plody, semena a kořeny jsou jedlé, plody se prodávají i na místních trzích. Dřevo tohoto stromu se používá k výrobě dřevěného uhlí, z páleného dřeva se vyrábějí i střešní došky.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN řadí tento baobab k potencionálně ohroženým druhům (NT).

Poznámka: Rod baobab (Adansonia) je velmi pozoruhodný svým areálem. Řadí se do něj celkem 9 druhů, z nichž plné dvě třetiny, tedy 6, pochází z Madagaskaru. Zde je jednoznačně vývojové centrum rodu. Jeden druh (Adansonia gregorii) se vyskytuje v severozápadní Austrálii, zatímco na africkém kontinentu roste nejznámější druh rodu baobab prstnatý (Adansonia digitata). V roce 2012 byl však z kontinentu popsán další druh, Adansonia kilima, který je předchozímu blízce příbuzný, ale liší se – kromě drobných morfologických a anatomických znaků – stupněm ploidie. Madagaskarské baobaby jsou v rámci rodu fylogeneticky nejstarší a navzájem se liší především v květech, což je mimo jiné dáno i tím, že jejich květy jsou přizpůsobeny různým opylovačům.

Adansonia rubrostipaAdansonia rubrostipa
Adansonia rubrostipaAdansonia rubrostipa
Adansonia rubrostipa
Adansonia rubrostipa
Adansonia rubrostipa

Fotografovala Ljuba Procházková, dne 3. 11. 2014 (Madagaskar, Toliara, Ifaty, Parc Mosa).