ADIANTUM HISPIDULUM Sw. – netík / adiant

Syn.: Adiantum pedatum G. Forst., Adiantum pubescens Schkuhr
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité

Adiantum hispidulum

Rozšíření: Kapradina s velkým areálem v tropech Starého světa. Je známa z východní Afriky, Kapska, ostrovů v Indickém oceánu, z Indie, jihovýchodní Asie, zasahuje až na Nový Zéland a do Polynésie, byla zavlečena i na Kanárské ostrovy (Tenerife, Gran Canaria) a Azory.

Ekologie: Roste v tropickém podnebí, převážně ve skalních štěrbinách na zastíněných místech s velkou vzdušnou vlhkostí.

Adiantum hispidulum

Popis: Kapradina s krátce plazivým oddenkem pokrytým hnědými plevinami. Listy tvoří trsy; řapík je 10–30 cm dlouhý, tmavý, lesklý, mělce žlábkovitý, pouze na bázi s plevinami, na horní straně chlupatý; řapík i listové vřeteno jsou chlupaté; čepel má nepravidelný obrys, je 10–30 cm dlouhá i široká, dichotomicky dělená na jednoduše zpeřená, prodloužená, v obrysu čárkově kopinatá ramena tvořená až 35 lístky posledního řádu, i na ploše lístků chlupatá; vřeteno listu je žlábkovité; lístky posledního řádu jsou řapíčkaté, víceméně zaobleně kosníkovité, 7–14 mm dlouhé a 5–8 mm široké, fertilní jsou celokrajné, sterilní zubaté. Podlouhlé kupky výtrusnic se tvoří v počtu 5–10 na okraji lístků.

Adiantum hispidulum
Adiantum hispidulum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 8. a 17. 9. 2008 (Réunion, Ste-Susanne a Palmiste Rouge); Věra Svobodová, ve dnech 14. a 15. 11 2010 (Réunion, Cirque de Salazie).