ADONIS DISTORTA Ten. – hlaváček / hlaváčik

Syn.: Adonanthe distorta (Ten.) Sennikov, Chrysocyathus distortus (Ten.) Chrtek et Slavíková
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Adonis distorta

Rozšíření: Endemit malého území v Centrálních Apeninách v Itálii. Vyskytuje se pouze v několika horských skupinách, např. v masivech Gran Sasso, Majella a Monti Sibillini.

Ekologie: Najdeme jej na vápencových podkladech v nadmořských výškách 1900–2500 m, kde provází balvanité sutě a nezapojené alpinské trávníky.

Adonis distorta

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 5–20 cm, s krátkým silným oddenkem a olistěnými, poléhavými nebo vystoupavými lodyhami. Listy jsou dvakrát zpeřené, dřípené na čárkovité, dosti krátké, špičaté úkrojky. Květy jsou jednotlivé, krátce stopkaté na vrcholku lodyh, dorůstají 3–4,5 cm v průměru; kalich je volný, tvořený vejčitými, tupými, na vnější straně chlupatými lístky, mnohem kratšími než koruna; korunních lístků je 8–18, volných, zlatožlutých nebo někdy i bílých, lesklých; tyčinek je velký neurčitý počet; plodolisty jsou volné. Plody jsou lysé nažky se zahnutým zobánkem, na povrchu svraskalé.

Ohrožení a ochrana: Patří k přísně chráněným druhům podle Bernské úmluvy, je zahrnut i do soupisu tzv. Směrnice o stanovištích (92/43/EHS).

Adonis distorta
Adonis distorta

Fotografováno dne 17. 5. 2007 (Itálie, Gran Sasso, Campo Imperatore).