AEONIUM GORGONEUM J. A. Schmidt

Syn.: Aeonium webbii Bolle, Sempervivum gorgoneum J. A. Schmidt ex Cout., Sempervivum webbii Schenck
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Aeonium gorgoneum

Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů. Vyskytuje se pouze na ostrovech severní skupiny (Barlavento): Santo Antão, São Vicente a São Nicolau. Jediný zástupce rodu Aeonium na Kapverdách; rod má největší diverzitu na Kanárských ostrovech, kde bylo rozlišeno asi 40 druhů, kromě toho dva druhy rostou na Madeiře, jeden v Maroku a dva v horách východní Afriky, odkud Aeonium leucoblepharum přesahuje až na jihozápad Arabského poloostrova do Jemenu.

Ekologie: Roste na prudkých kamenitých sklonech, ve skalních štěrbinách i v kamenných zídkách, zejména na místech pod vlivem pasátů, kde se téměř každodenně vyskytují mlhy.

Aeonium gorgoneum

Popis: Asi 30–50 cm vysoký polokeř s dřevnatějícími větvenými stonky a sukulentními listy. Listy tvoří růžice na koncích větviček, jsou přisedlé, obvejčité až kopisťovité, 3–5 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, zelené, často – zvláště na okraji – červeně naběhlé, lysé, lehce sivě ojíněné. Květenství je bohaté, latovité (koncové větvičky tvoří vijany); květy jsou 7–9četné; kališní lístky jsou zelené, na bázi srostlé, s krátkými cípy; korunní lístky jsou volné, čárkovitě kopinaté, 6–8 mm dlouhé, sytě žluté, na rubu před špičkou oranžové, tyčinky jsou ve 2 kruzích, plodolisty jsou víceméně volné. Tvoří souplodí měchýřků.

Poznámka: Druhové jméno je odvozeno podle alternativního označení Kapverdských ostrovů – podle některých výkladů právě na vzdálených Kapverdách žily tři sestry Gorgony, příšery z antických bájí. Jednou z nich byla Medúsa, kterou nakonec zabil rek Perseus.

Aeonium gorgoneum
Aeonium gorgoneum
Aeonium gorgoneum
Aeonium gorgoneum
Aeonium gorgoneum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 3. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Santo Antão, kráter Cova a údolí Valle do Paúl).