Syn.: Aerangis calligera (Rchb. f.) Garay, Aerangis venusta Schltr., Angorchis articulata (Rchb. f.) Kuntze, Angraecum articulatum Rchb. f., Angraecum calligerum Rchb. f., Angraecum descendens Rchb. f., Rhaphidorhynchus articulatus (Rchb. f.) Poiss.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Aerangis articulata
Rozšíření: Vyskytuje se ve východní a severní části Madagaskaru a na Komorách.
Ekologie: Roste ve vlhkých tropických lesích, a to epifyticky na kmenech a větvích stromů, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete do září do února.
Aerangis articulata
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou až 30 cm dlouhou a 2–11 listy, které jsou obvejčité až eliptické, 15–23 cm dlouhé a 3–5 cm široké. Květenství je nicí, přes 30 cm dlouhé, až 25květé, květy jsou bílé, hvězdovité, všechny okvětní lístky včetně pysku jsou si navzájem podobné, 15–30 mm dlouhé, ostruha je 10–15 cm dlouhá. Plodem je tobolka.
Záměny: V části Madagaskaru i na Komorských ostrovech se vyskytuje dosti podobný, avšak ve všech ohledech menší druh Aerangis modesta. Jeho listy dosahují nanejvýše 14 cm délky, ostruha je jen 8 cm dlouhá, kvete až od října.
Ohrožení a ochrana: Vztahuje se na něj ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Rod Aerangis zahrnuje asi 50 druhů, které najdeme v tropické a jižní Africe, na Komorách, 21 druhů roste na Madagaskaru (z nich je 14 endemických), jeden i na Sri Lance.
Aerangis articulata
Aerangis articulata
Aerangis articulata
Aerangis articulata
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014 (Madagaskar, NP Isalo).