AESCULUS FLAVA Sol. – jírovec žlutý / pagaštan osemtyčinkový

Syn.: Aesculus lutea Wangenh., Aesculus octandra Marshall, Pavia flava (Ait.) Moench, Pavia lutea Poiret, Pawia octandra Kuntze
Česká jména: pavia rusá (Presl 1846), jírovec osmimužný (Dostál 1950), pávie žlutá (Dostál 1989), jírovec žlutý, pávie žlutá (Mareček 1994), jírovec žlutý (Kubát 2002)
Slovenská jména: pagaštan osemtyčinkový (Dostál 1950)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité

Aesculus flava

Rozšíření: Jihovýchodní část Severní Ameriky (Appalačské pohoří). Do Evropy byl přivezen roku 1764, u nás je doložen k roku 1804 (Kanálská zahrada na pražských Vinohradech) a 1808 (Nowakova zahrada v Radlicích).

Ekologie: V horských údolích, na březích potoků a řek. Rostou i na svazích, pokud je tam dostatečně vlhká a bohatá půda. Často roste společně s javorem cukrovým (Acer saccharum).

Aesculus octandra

Popis: Strom 20–30 m vysoký, s kulovitou korunou, větve později převislé. Listy pětičetné, lístky zpravidla uprostřed nejširší, na okraji pilovité. Na podzim se zajímavě vybarvují do sytě žluté barvy. Nejprve řídce chlupaté, později olysalé. Květenství lata až 15 cm vysoká, kvete v květnu až červnu, květy 2–3 cm dlouhé, žluté, s osmi tyčinkami kratšími než korunní lístky. Plody kulovité až vejčité tobolky, 3–5 cm velké, hladké, zpravidla se 2 semeny. Dříve u nás vysazován (často roubován na jírovec maďal) v parcích, dnes málo využíván, protože jeho květy nejsou tak ozdobné. Na rozdíl od jírovce maďalu není napadán klíněnkou jírovcovou.

Záměny: Vzácně se u nás vysazují i jiné žlutokvěté jírovce. Jírovec lysý (Aesculus glabra) pocházející ze Severní Ameriky má podobné květy, liší se však tyčinkami, které jsou delší než korunní lístky a tobolky jsou ostnité. Jírovec japonský (Aesculus turbinata) má mnohem větší listy (20–30 cm dlouhé) a jeho žlutavě bílé květy mají červenou skvrnu.

Využití: Severoameričtí Indiáni je jedli pražené nebo vařené, protože však obsahují mnoho saponinů, máčeli je v proudu vody nařezané na plátky v pytlích. Máčením se zbavily i toxinů. Semena i mladé výhonky jsou považovány za jedovaté pro zvířata. Dřevo je využíváno pro výrobu nábytku nebo dekorativních předmětů.

Aesculus octandraAesculus octandra
Aesculus flava
Aesculus flava
Aesculus flava
Aesculus flava

Fotografovali Naděžda Gutzerová, v květnu 2005 (Česko, Čechy, Chrudim) a říjnu 2007 (Čechy, Slatiňany), a Vít Grulich, dne 19. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic Històric).