AETHIONEMA ARABICUM (L.) O. E. Schultz – sivutka / sivuľka

Syn.: Aethionema arabicum (L.) Andrz. ex DC., nom. inval., Aethionema buxbaumii (Fisch. ex Hornem.) DC., Aethionema cappadocicum Spreng., Iberis arabica L., Iondra arabica (L.) Raf., Thlaspi arabicum (L.) M. Bieb., Thlaspi buxbaumii Fisch. ex Hornem., Thlaspi orientale Willd. ex DC., Thlaspi rothianum Steud.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Aethionema arabicum

Rozšíření: Těžiště areálu leží na Blízkém východě v Turecku, Sýrii, druh zasahuje i do Íránu, Ázerbadžánu, Arménie a Gruzie, na západě překračuje Bospor do evropské části Turecka a roste i v Bulharsku.

Ekologie: Provází nezapojenou vegetaci jarních efemér na hlinitých nebo kamenitých svazích, ale i na úhorech a extenzivních políčkách.

Aethionema arabicum

Popis: Drobná jednoletá rostlina vysoká 10–15 cm, často keříčkovitě rozvětvená. Listy v dolní části lodyhy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhlé až vejčité, celokrajné, špičaté, za květu usychají, vyšší lodyžní listy jsou srdčitou bází přisedlé. Květy tvoří krátký hrozen, který se ani za plodu příliš neprodlužuje, jsou drobné, korunní lístky jsou jen 2–3 mm dlouhé, růžové nebo bílé. Plody jsou střechovitě postavené, široce vejčité až téměř okrouhlé šešulky 6–12 mm dlouhé i široké, s 2–3 mm širokými křídly, na vrcholu vykrojené, s velmi krátkou vytrvalou čnělkou. Někdy se ještě vytváří i druhý typ mnohem menších plodů s úzkými křídly.

Aethionema arabicum
Aethionema arabicum
Aethionema arabicum

Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 18. 5. 2011 (Turecko, Kappadokie, Göreme, údolí Zemi).