Syn.: Aethionema cristatum DC., Campyloptera carnea (Banks et Sol.) Botsch. et Vved., Disynoma carnea (Banks et Sol.) Raf., Thlaspi arabicum Desv., nom. illeg., Thlaspi carneum Banks et Sol., Thlaspi peregrinum Poir.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Aethionema carneum
Rozšíření: Areál zahrnuje tureckou Anatolii, Sýrii, Libanon, Izrael, Irák, dále Írán, Turkmenistán, Afghánistán a Pákistán.
Ekologie: Stanovištěm jsou pole, úhory a travnaté svahy s nezapojenou vegetací, obvykle na vápnitých podkladech. Vystupuje do nadmořských výšek kolem 1500 m.
Aethionema carneum
Popis: Jednoletá, obvykle od báze bohatě větvená bylina, 5–12(–15) cm vysoká. Listy jsou střídavé, podlouhlé až vejčité, 5–18 mm dlouhé a 2–9 mm široké, nejdolejší krátce řapíkaté, vyšší srdčitou bází objímavé, na vrcholu špičaté. Květenství je hrozen o 20–40 květech; kališní lístky jsou asi 1,5 mm dlouhé; korunní lístky jsou 2,5–3 mm dlouhé, světle růžové; kratší tyčinky jsou volné, delší jsou bázemi krátce srostlé; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou heterokarpické, větší jsou 7–8,5 mm dlouhé a 6–8 mm široké, na okraji třásnitě zubaté, výkroj na vrcholu je 2–3 mm hluboký, v každém pouzdře jsou 2–3 semena; malé plody připomínají hvězdičky, jsou jednopouzdré, s jediným semenem.
Poznámka: Charakteristickým znakem tohoto druhu jsou na okraji dřípené šešulky.
Aethionema carneumAethionema carneum
Aethionema carneum
Aethionema carneum
Fotografoval Mário Duchoň, dne 17. 5. 2011 (Turecko, Anatolie, Akbaş).