AFRAMOMUM ANGUSTIFOLIUM (Sonn.) K. Schum. – aframom

Syn.: Aframomum baumannii K. Schum., Aframomum hanburyi K. Schum., Aframomum sanguineum (K. Schum.) K. Schum., Amomum angustifolium Sonn., Amomum clusii Hook. f., Amomum danielii Hook. f., Amomum erythrocarpum Ridl., Amomum madagascariensis Lamk., Amomum nemorosum Bojer, nom. inval., Amomum sanguineum K. Schum., Amomum sansibaricum Werth, Cardamomum angustifolium (Sonn.) Kuntze, Cardamomum clusii (Sm.) Kuntze, Marogna paludosa Salisb., nom. inval., Zingiber melegueta Gaertn., nom. illeg.
Česká jména: aframom, madagaskarský kardamom (Valíček 1989)
Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité

Aframomum angustifolium
Rozšíření: Druh tropické Afriky, jeho současný areál se táhne od Pobřeží slonoviny přes Kamerun, Zair a Keňu až po Zambii a Mosambik, vyskytuje se rovněž na Madagaskaru a Seychelských ostrovech. Původní areál mohl být menší.
Ekologie: Roste jako podrost v tropických deštných lesích a lesních lemech, v galeriových lesích a pobřežních křovinách, ale i v sekundární vegetaci a na ruderálních stanovištích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Aframomum angustifolium
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním aromatickým oddenkem dosahujícím průměru 5–15 mm. Listové prýty jsou 150–200(–400) cm dlouhé, listy jsou střídavé, dvouřadě uspořádané, přisedlé, podlouhle eliptické, 30–55 cm dlouhé a 6,5–12,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, mírně nesymetrické, na vrcholu špičaté, na hlavní žilce víceméně chlupaté. Květenství vyrůstá při bázi listových prýtů, je kratší než listové prýty, klasnaté, 4–10květé, jeho stopka je 15–25(–70) cm dlouhá, přímá; listeny jsou vejčité až široce vejčité, 2–5 cm dlouhé a 1,5–4 cm široké, lysé; kalich je 3,5–4,5 cm dlouhý, i v době plodu vytrvávající; korunní lístky jsou vejčité, červené, 2–5 cm dlouhé a 0,5–2,2 cm široké, pysk je asi 7,5 cm dlouhý, žlutý nebo naoranžovělý. Plody jsou vejcovité, 7–10 cm dlouhé a 3,2–3,7 cm široké, červené, lysé.
Využití: Plody aframomu se používají v kuchyni podobně jako kardamom, byl proto vysazován v zahradách, šířil se i v blízkosti lidských sídel.
Poznámka: K africkému rodu Aframomum je v současnosti započítáváno 55 akceptovaných druhů.
Aframomum angustifolium
Aframomum angustifolium
Aframomum angustifolium

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 10. 2016 (Madagaskar, okolí obce Andasibe).