Syn.: Agathosma aristata C. Presl, Barosma apiculata (G. Mey.) Eckl. et Zeyh., Diosma apiculata (G. Mey.) Spreng., Hartogia apiculata Kuntze, Hartogia leptospermoides Kuntze
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Agathosma apiculata
Rozšíření: Areál se táhne na jihu Jihoafrické republiky při pobřeží Indického oceánu, v provinciích Western a Eastern Cape mezi městečky Bredasdorp a Port Alfred.
Ekologie: Roste v křovitých porostech na pobřežních dunách, ale i na žulových, slínitých nebo vápencových svazích v nadmořské výšce do 300 m. Květy produkují hodně nektaru a jsou opylovány blanokřídlým hmyzem, brouky i motýly. Semena jsou za sucha vystřelována z tobolek a rozšiřují je mravenci.
Popis: Stálezelený přímý aromatický keřík, dorůstá výšky 0,3–1,5 m; větví se od země z jediného kořene, větvičky jsou hustě olistěné, lysé nebo kratičce chlupaté. Listy jsou střídavé, kolmo odstávající, vejčité, 2,5–8 mm dlouhé, tmavozelené, srdčitou bází přisedlé, na vrcholu s vláskovitou špičkou. Květy jsou uspořádané do hustých, až 10květých svazečků na koncích větví, jsou oboupohlavné, 5četné; kalich je na bázi kratičce srostlý, cípy jsou vejčité, 2,5–3 mm dlouhé, zašpičatělé; korunní lístky jsou volné, krátce nehetnaté, podlouhlé, 3,5–4 mm dlouhé, bílé, lysé; tyčinek je 5, delších než koruna, kromě nich je v květu dalších 5 velmi úzkých staminodií; semeník je svrchní, nedokonale srůstá z 3 plodolistů. Plodem je hranatá trojdílná tobolka, v každém pouzdře se tvoří jediné semeno.
Agathosma apiculata
Agathosma apiculata
Agathosma apiculata
Agathosma apiculata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, Fernkloof, zřejmě výsadba).