Syn.: Hartogia mucronulata Kuntze
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Agathosma mucronulata
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste pouze na malém území na hranicích provincií Western a Eastern Cape v okolí městečka Uniondale. Patří do velmi početného, taxonomicky komplikovaného rodu čítajícího kolem 140 druhů. Většina z nich roste pouze v květenné říši Capensis, několik ji o málo přesahuje.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché výslunné svahy ve středních polohách, v územích se zimními srážkami a letním suchem. Květy voní a jsou nektarodárné. Požáry přežívá obrůstáním dřevnatého oddenku.
Popis: Hustý, stálezelený, intenzivně po terpentýnu vonící polokulovitý keř, dorůstá výšky 0,8–1 m. Listy jsou střídavé, přímo odstálé, široce vejčité, asi 7 mm dlouhé i široké, celokrajné, na vrcholu s krátkou, často ven vyhnutou ostrou špičkou, na spodní straně s velkými olejovými nádržkami. Oboupohlavné 5četné květy vyrůstají v chudých okolících; kalich je na bázi krátce srostlý, cípy jsou asi 5 mm dlouhé, kýlnaté, na konci štětinovitě zašpičatělé; korunní lístky jsou volné, obvejčité, nehetnaté, asi 7 mm dlouhé, bílé, s 5–6 drobnými červenými tečkami; andreceum tvoří 5 tyčinek a 5 staminodií; semeník je svrchní, nedokonale srůstá z 3 plodolistů. Plodem je hranatá 3pouzdrá tobolka, v každém pouzdře se tvoří jediné semeno.
Agathosma mucronulata
Agathosma mucronulata
Agathosma mucronulata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kirstenbosch National Botanical Garden).