AGROSTIS RUPESTRIS All. – psineček skalní / psinček skalný

Syn.: Agrestis rupestris (All.) Bubani, Agrostis alpina Lam., nom. illeg., Agrostis montis-aurei Delarbre ex Poir., Agrostis perrieri Rouy, Agrostis pyrenaica Pourr., Agrostis schultesii Kunth, Agrostis setifolia Brot., nom. illeg., Agrostis vidalii Sennen, nom. inval., Avena rupestris J. F. Gmel., Trichodium alpinum Schrad., Trichodium inconspicuum Kunze ex Steud., nom. inval., Trichodium neglectum Schult.
Česká jména: psineček skalní (Domin et Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: psinček skalný (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Agrostis rupestris

Rozšíření: Druh se vyskytuje v Alpách, Karpatech a hercynských pohořích. U nás roztroušeně ve vrcholových partiích Krkonoš a vzácně na Šumavě.

Ekologie: Roste na skalách a typicky na alpinských holích v nezapojené vegetaci lišejníkové tundry. Kvete v červenci a srpnu.

Agrostis rupestris

Popis: Vytrvalá, hustě trsnatá, 5–20 cm vysoká horská tráva s nadzemními vnitropochevními výběžky. Stébla jsou hladká, přímá, lysá, pochvy dolních listů šedé až černohnědé, lesklé, čepele dolních listů štětinovité. Lata je až 4 cm dlouhá, za květu rozkladitá, jinak stažená, větve laty jsou tenké, hladké. Klásky jsou 2–3 mm dlouhé, pluchy dlouze osinaté, osina vyrůstá pod polovinou pluchy.

Záměny: U nás nesmírně vzácný psineček alpský (Agrostis alpina) rostoucí pouze v Hrubém Jeseníku se liší drsnými větévkami laty.

Ohrožení a ochrana: V České republice patří k silně ohroženým druhům (C2r).

Agrostis rupestrisAgrostis rupestris
Agrostis rupestris

Fotografováno ve dnech 8. 7. 2012 a 8. 7. 2013 (Česko, Čechy, Krkonoše).