Syn.: Alafia intermedia Pichon, Alafia lutea Bovin ex Pichon, Alafia parvifolia Pichon.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Alafia perrieri
Rozšíření: Madagaskarský endemit, známý ze severu a západu ostrova z provincií Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina a Toliara. Do rodu Alafia náleží kolem 25 druhů, které se vyskytují na africkém kontinentě, jakož i na Madagaskaru, kde se vyskytuje 8 druhů, výhradně endemických.
Ekologie: Roste na vlhčích místech v zástinu horských lesů a křovin, na kyselých i bazických podkladech, až do nadmořské výšky 1600 m.
Alafia perrieri
Popis: Stálezelená dřevnatá mléčící liána; borka je šedavá. Listy jsou vstřícné, kožovité, eliptické nebo obvejčité, (4,5–)6–10(–14) cm dlouhé a (2,5–)3,5–5(–7) cm široké, tmavozelené, lysé, s 6–11 páry postranních žilek, celokrajné; řapík je 2–10 mm dlouhý; palisty jsou trojúhelníkovité. Květenství jsou koncové vrcholičnaté laty; květní stopky jsou 5–7 mm dlouhé; kališní lístky jsou volné, asi 3 mm dlouhé; koruna je řepicovitá, její trubka je dlouhá (3,5–)8–12 mm, cípy jsou střechovitě uspořádané, pravotočivé, eliptické, (3,5–)8–9 mm dlouhé a 4–5 mm široké, růžové, červené nebo purpurové, lysé nebo chlupaté, na vrcholu tupé; tyčinek je 5 vyrůstají asi v polovině korunní trubky; semeník tvoří 2 volné plodolisty. Plody jsou dvojice měchýřků až 37,5 cm dlouhých; semena jsou čárkovitá, zploštělá, na konci s chomáčkem dlouhých chlupů.
Poznámka: Druh je dosti variabilní, proměnlivost se projevuje ve velikosti květů i jejich odění a barvě, rovněž velikost listů je různorodá. Fotografované rostliny odpovídají dříve popsanému taxonu Alafia intermedia, jehož samostatnost však není některými současnými badateli uznávána.
Alafia perrieri
Alafia perrieri
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014 (Madagaskar, NP Isalo).