Syn.: Alangium acuminatum Wight ex Steud., nom. inval., Alangium decapetalum Lam., Alangium lamarckii Thwaites, Alangium latifolium Miq. ex C. B. Clarke, Alangium mohillae Tul., Alangium tomentosum Lam., Grewia salviifolia L. f., Karangolum mohillae (Tul.) Kuntze, Karangolum salviifolium (L. f.) Kuntze
Česká jména: angolam desítiplátečný (Presl 1846)
Čeleď: Alangiaceae DC. – angolamovité; Cornaceae Bercht. et J. Presl – dřínovité
Alangium salviifolium
Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, jižní a jihovýchodní Asie – areál se táhne od Tanzanie a Komorských ostrovů přes Sri Lanku, Indii, Bangladéš a Thajsko až po Indočínu, nejjižnější Čínu, Filipíny a Indonésii.
Ekologie: Roste v tropických lesích a křovinaté vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Objevuje se i v sekundární vegetaci, v okolí lidských sídel, v zahradách a parcích.
Alangium salviifolium
Popis: Opadavý keř nebo strom dosahující výšky až okolo 20 m, s větvemi někdy trnitými, plstnatými nebo olysalými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhlé až obkopinaté, 8–18 cm dlouhé a 2,3–7 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné na vrcholu tupé až zašpičatělé, lysé. Květenství tvoří 4–8květé svazečky, někdy jsou květy dokonce jednotlivé, stopkaté, 1,2–3 cm dlouhé, oboupohlavné, vonné; kališní trubka je asi 2,5 mm dlouhá, cípů je 5–10, jsou zhruba 3 mm dlouhé; korunních lístků je 4–6(–10), jsou úzce kopinaté až čárkovité, 1,2–3 cm dlouhé, bělavé; tyčinek je 10–30, jejich nitky jsou 4–12 mm dlouhé, čnělka je 8–24 mm dlouhá, lysá. Plody jsou skoro kulovité peckovice, 9–24 mm dlouhé, v době zralosti červené.
Využití: Rostlina nachází uplatnění v ájurvédské medicíně. Dřevo se používá jako palivové, ale slouží i k výrobě nejrůznějších dřevěných domácích potřeb. J. S. Presl (1846) k jeho významu navíc poznamenal: Ovoce ve vlasti jeho (Malabar) vůbec oblíbené; kořen hořký a vonný; šťávu z kmenu potřebují proti uštknutí hadímu a hmyzímu. Strom mají za podobiznu císařské důstojnosti.
Poznámka: Rod Alangium zahrnuje v současnosti 27 akceptovaných druhů, které se vyskytují v tropických oblastech Afriky, Asie, Austrálie i ostrovů v Tichomoří.
Alangium salviifolium
Alangium salviifolium
Alangium salviifolium
Alangium salviifolium
Fotografovala Věra Svobodová, dne 26. 3. 2011 (Vietnam, okolí města Danang).