Syn.: Albuca imbricata F. M. Leight., Ornithogalum imbricatum (F. M. Leight.) J. C. Manning et Goldblatt
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Albuca juncifolia
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, kde roste od okolí města Ceres po Kapské Město a Mossel Bay. Rod Albuca je blízce příbuzný snědkům (Ornithogalum), od nichž se liší květy s tvarově diferencovanými okvětními lístky, většinou v odstínech žluté nebo nazelenalé; většina druhů má navíc květy nicí.
Ekologie: Vyhledává plošiny s písčitými nebo vápnitými substráty v nadmořských výškách 60–1200 m. Kvete brzy na jaře, po období zimních dešťů.
Albuca juncifolia
Popis: Vytrvalá bylina 15–30 cm vysoká, s podzemní cibulkou. Listy jsou přízemní, dole žlábkovité, nahoře oblé, lysé. Květy tvoří hrozen, jsou nicí; okvětní lístky jsou volné, nestejné, žlutavé, podél střední žilky se zelenavým proužkem, vnější jsou zvonkovitě rozestálé, vnitřní zůstávají k sobě přimknuté; andreceum tvoří jen 3 funkční tyčinky ve vnitřním kruhu, 3 ve vnějším kruhu jsou přeměněna na sterilní staminodia; gyneceum srůstá z 3 plodolistů a má svrchní semeník.
Poznámka: Na našich záběrech je tento druh zachycen spolu s orchidejí Pterygodium catholicum.
Albuca juncifolia
Albuca juncifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Tulbagh, poblíž Tulbagh Waterfall).