ALCHEMILLA FISSA Günt. et Schumm. – kontryhel rozeklaný / alchemilka

Syn.: Alchemilla minor Tausch, Alchemilla palmatifida Tausch ex Opiz, Alchemilla pyrenaica Dufour, nom. illeg.
Česká jména: kontryhel rozeklaný (Kubát 2002)
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Alchemilla fissa

Rozšíření: Roste v horách jihozápadní a střední Evropy: v Pyrenejích, Alpách, Vogézách a Krkonoších. V ČR patří k nejvzácnějším kontryhelům, na české straně Krkonoš jsou známy jen tři lokality. Na Slovensku zřejmě neroste.

Ekologie: Stanovištěm jsou horské trávníky na vlhkých zazemněných sutích a na březích potůčků, často na místech s dlouho ležícím sněhem. Dává přednost substrátům bazickým, ale občas roste i na kyselých. Lokality leží v nadmořských výškách 1150–3000 m.

Alchemilla fissa

Popis: Vytrvalá trsnatá lysá modrozelená bylina, s tenkými, chabými, vystoupavými, 5–35 cm dlouhými lodyhami. Přízemní listy jsou okrouhlé až ledvinité, s otevřeným nebo uzavřeným bazálním výkrojem; laloků bývá 7, řidčeji 9, jsou zaokrouhlené, mají výraznou, hlubokou celokrajnou bázi a výše 4–7 párů hrubých zubů na okraji. Květenství je spíše chudé; 4četné květy jsou ve srovnání s jinými středoevropskými kontryhely poměrně velké, mají až 5–6 mm v průměru; češule jsou krátce zvonkovité; cípy kalíšku jsou protažené, úzké; kališní lístky jsou 1,2–1,5× delší než široké, tupě špičaté; koruna chybí; tyčinky jsou 4, ale pyl se nevyvíjí. Plodem je nažka.

Záměny: Od ostatních našich „lysých“ kontryhelů (z okruhu Alchemilla glabra) se na první pohled odlišuje nápadně velkými květy, dalším typickým znakem jsou hluboké, na bázi celokrajné zářezy listových laloků. Patří do skupiny druhů, jež je dosti početně zastoupena v Alpách (asi 8 druhů), ale hlavně na Kavkaze, kde má zřejmě vývojové centrum.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny ČR (2012) je zařazen mezi druhy kriticky ohrožené z důvodu vzácnosti (C1r). V kategorii kriticky ohrožených druhů jej chrání i česká vyhláška (§1).

Alchemilla fissa
Alchemilla fissa
Alchemilla fissa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 5. 8. 2012 (Česko, Krkonoše, Velká Kotelní jáma) a 19. 9. 2013 (Švýcarsko, kanton Valais, Col du Sanetech).