ALLIUM CERNUUM Roth – česnek / cesnak

Syn.: Allium alatum Schreb. ex Roth, Allium allegheniense Small, Allium neomexicanum Rydb., Allium nutans Schult. et Schult. f., nom. illeg., Allium oxyphilum Wherry, Allium recurvatum Rydb., Allium tricorne Poir., Calliprena cernua (Roth) Salisb., Cepa cernua (Roth) Moench, Gynodon cernuum (Roth) Raf., Gynodon elliotii Raf., nom. illeg., Gynodon rupestre Raf.
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Allium cernuum

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se prostírá v Severní Americe. Na západě roste od břehů Pacifiku v Britské Kolumbii po Skalisté hory a celým hřebenem zasahuje až do Mexika. Menší část areálu leží na východě Spojených států, především v Alleghanském pohoří, několik menších ostrůvků také v povodí Mississippi.

Ekologie: Vyskytuje se na rozmanitých typech stanovišť, od skalních štěrbin přes vlhčí trávníky až po řídké lesy, snáší i stanoviště ovlivňovaná slaným sprejem. Vystupuje od hladiny moře až do nadmořských výšek 3500 m.

Allium cernuum

Popis: Vytrvalá, v trsech rostoucí cibulnatá rostlina 10–50 cm vysoká, s 2–5 cibulemi 1–3 cm dlouhými a 0,8–1,5 cm v průměru, uzavřenými v blanité, šedavé nebo hnědavé suknici. Listy jsou přízemní, zpravidla v počtu 3–5, ploché, 10–25 cm dlouhé a 3–6 mm široké, ploché, žlábkovité anebo s průřezem ve tvaru písmene V, plné. Stvol je přímý, až nahoře nicí, plný, oblý nebo rýhovaný; na vrcholu nese polokulovitý okolík 8–35 květů; pacibulky se netvoří; toulec se skládá ze 2 víceméně stejně dlouhých blanitých kopinatých listenů; květní stopky jsou 6–25 mm dlouhé; květy jsou trojčetné, oboupohlavné, zvonkovité; okvětní lístky jsou volné, vejčité, 4–6 mm dlouhé, růžové nebo bílé, tupé; 6 tyčinek je delších než okvětí; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty se svrchním trojpouzdrým semeníkem. Plody jsou vejcovité tobolky zpravidla s 6 černými semeny.

Allium cernuum
Allium cernuum
Allium cernuum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, NP Pacific Rim, Long Beach).