ALLIUM ROTUNDUM L. – česnek kulovitý / cesnak guľovitý

Syn.: Allium ampeloprasum Thunb., nom. illeg., Allium baumannianum K. Koch, Allium cambiasii De Not, Allium cilicicum Boiss., Allium descendens Pall. ex Schult. et Schult. f., nom. inval., Allium erectum G. Don, Allium gracilescens Sommier et Levier, Allium multiflorum Kunth, nom. illeg., Allium paterfamilias Boiss., Allium porphyroprasum Heldr. et Sart. ex Boiss., Allium preslianum Schult. et Schult. f., Allium rotundifolium Lumn. ex Steud., nom. inval., Allium rubellum C. Presl, nom. illeg., Allium rubicundum Niven ex G. Don, Allium scariosum Jan ex Schult. et Schult. f., Allium scorodoprasum subsp. rotundum (L.) Stearn, Allium tmoleum O. Schwarz, Porrum polyanthum Fourr., Porrum rotundum (L.) Rchb.
Česká jména: česnek okrouhlý (Domin et Podpěra 1928), česnek kulovitý (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: cesnak guľovitý (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Allium rotundum

Rozšíření: Vyskytuje se v jižní a střední Evropě, severně zasahuje do středního Německa, jižního a středního Polska. Na východě dále roste na Ukrajině, ve střední a jižní části evropského Ruska, na Kavkazu, v Malé Asii, v západním a severním Íránu, severním Iráku, Izraeli, Libanonu, Sýrii a na Kypru. Zasahuje i do nejsevernějších oblastí Afriky, kde roste v Maroku a Tunisku. Nejistá je původnost tohoto druhu na Kanárských ostrovech, jistě zavlečený je v Severní Americe (Michigan). V areálu se rozlišuje několik poddruhů, především v jeho jihovýchodní části.
U nás dříve roztroušeně, v současnosti vzácně v termofytiku, ojediněle přesahuje do mezofytika. V Čechách nejčastěji v okolí Prahy, Českém krasu, Středočeské tabuli a Českém středohoří, izolovaně v Rožďalovické pahorkatině, na Moravě častěji, zejména v jihomoravských pahorkatinách a v Bílých Karpatech, vzácněji i jinde.

Ekologie: Výslunné stepní, kamenité až skalnaté svahy, křovinaté stráně, písčiny, pole, meze a teplomilné doubravy. Na zásaditých i kyselých podkladech, na většinou suchých, často mechanicky narušovaných půdách. Dříve často jako polní plevel, v druhé polovině 20. století však vlivem intenzifikace zemědělství výrazně ustoupil a vzácně se ještě vyskytuje na mezích, svazích nebo silničních příkopech v blízkosti polí. Na řadě lokalit se vyskytuje v podobě nekvetoucích rostlin v podrostu akátin a křovin, které nahradily meze. Kvete v červnu a červenci.

Allium rotundum

Popis: Vytrvalá, 20–80 cm vysoká bylina. Cibule je vejcovitá, 1–2 cm v průměru, dceřiné cibulky jsou kryté tmavě fialovou šupinou. Listy v počtu 3–5, kratší než stvol, čepel je úzce čárkovitá až čárkovitá, na vrcholu kápovitá, plochá. Stvol je přímý, oblý, lichookolík kulovitý až vejcovitý, 1–4 cm v průměru, velmi hustý, bez pacibulek, květy na až 3 cm dlouhých stopkách, toulec okolo 1,5 cm dlouhý, opadavý. Okvětí je zvonkovitě vejcovité, okvětní lístky jsou růžové až nachové, vnitřní světlejší než vnější, tyčinky jsou zpravidla zdéli okvětí, prašníky nejčastěji žluté. Plodem je vejcovitě kulovitá tobolka.

Ohrožení a ochrana: Pro značný úbytek lokalit, zejména vlivem změny způsobu zemědělského obhospodařování krajiny, patří k ohroženým druhům rostlin ČR (C3), na Slovensku je zařazen mezi druhy potenciálně zranitelné (NT).

Allium rotundumAllium rotundum
Allium rotundum

Fotografováno dne 15. 6. 2012 (Česko, u Pálečku, u Slatiny pod Hazmburkem a u Nabdína) a 26. 6. 2012 (u Buštěhradu).