Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Monotropaceae Nutt. – hnilákovité
Allotropa virgata
Rozšíření: Jediný zástupce rodu se vyskytuje v pacifické části Severní Ameriky od kanadské Britské Kolumbie po Kalifornii, na východ zasahuje nejdále do Montany.
Ekologie: Roste v jehličnatých nebo smíšených lesích, na sušších až mezických stanovištích, na půdách se středním obsahem živin a humusem ve formě mor.
Popis: Heterotrofní, nezelená, mykorhitická, vytrvalá bylina; z dužnatého oddenku vyrůstají jednotlivé, přímé, tlusté, 10–50 cm vysoké, bílé, červeně proužkované lodyhy. Listy jsou šupinovité, čárkovitě kopinaté, (0,5–)2–3,5 cm dlouhé, bílé, někdy červeně lemované. Květenství je mnohokvětý, hustý, 5–20 cm dlouhý hrozen; květní stopky jsou víceméně přímé; kalich chybí nebo je redukovaný na 2–4 čárkovité, 4–7 mm dlouhé lístky; koruna je pětičetná, miskovitá, korunní lístky jsou volné, téměř okrouhlé, 3–6 mm dlouhé, bílé nebo růžové až hnědé, na okraji někdy třásnité; tyčinek je 10, delších než koruna, tmavě nachových; gyneceum tvoří svrchní semeník a diskovitou bliznu. Plody jsou téměř kulovité, 4–7 mm dlouhé, pětipouzdré tobolky.
Allotropa virgataAllotropa virgata
Allotropa virgataAllotropa virgata
Allotropa virgataAllotropa virgata
Allotropa virgata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 11. a 12. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Philips Ridge, Karst Creek a Shepherd Creek), a Philip Bergmann, v červenci 2008 (USA, Washington, Olympic Peninsula, Mt. Townsend)