ALOCASIA ODORA (Roxb. ex Lodd., G. Lodd. et W. Lodd.) K. Koch

Syn.: Alocasia commutata Schott, Alocasia tonkinensis Engl., Arum odoratum Heynh., Arum odorum Roxb. ex Lodd., G. Lodd. et W. Lodd., Caladium odoratissimum K. Koch, Caladium odorum (Roxb. ex Lodd., G. Lodd. et W. Lodd.) Roxb., Colocasia odora (Lindl.) Brongn.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Alocasia odora
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, na severu zasahuje až do střední Číny (provincie Chu-nan, Ťiang-si) a na japonské souostroví Rjúkjú, na západě proniká do východní Indie (Ásám, Manípur) a Bangladéše, na jih areál vede přes jižní Čínu (Fu-ťien, Kuang-tung, Jün-nan) a Tchaj-wan až do Indočíny a Thajska.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, bambusových křovinách, na březích vodních toků a v mokřinách, ale objevuje se rovněž v sekundární vegetaci. Stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m.
Alocasia odora
Popis: Robustní stálezelená rostlina dosahující výšky až 250 cm, s lodyhou vystoupavou až přímou a se stolony vyrůstajícími od báze rostliny. Listy vyrůstají na vrcholu lodyhy po několika, jejich řapíky jsou až 150 cm dlouhé, pochvy jsou blanité, listová čepel je štítovitá, až 130 cm dlouhá a 100 cm široká, na bázi srdčitá až střelovitá, na okraji zvlněná, na vrcholu zašpičatělá, s 9–12 žilkami po každé straně. Květenství vyrůstají po 2 nebo 3 z úžlabí listů, jejich stopka je až 35 cm dlouhá; toulec je 13–25 cm dlouhý, vejcovitý, zelený, otevřená část toulce je podlouhle kopinatá, 10–30 cm dlouhá a 4–8 cm široká, kápovitá, později ohnutá, nazelenale bělavá; palice je kratší než toulec, samičí část je 1–2 cm dlouhá, sterilní část je zhruba stejně dlouhá jako část samčí, bělavá, poněkud užší, samičí část je bělavá, válcovitá, 3–5 cm dlouhá. Plody jsou ve zralosti červené, kulovité, dosahují zhruba 1 cm v průměru.
Záměny: Na rozdíl od druhu Alocasia macrorrhizosA. odora i nejstarší listy vždy alespoň lehce peltátní, řapík nikdy nenasedá hned na okraj čepele.
Využití: Oddenky se používají k léčbě nemocí žaludku, břicha, ale i cholery, zevně jsou užívány i jako antidotum při uštknutí hadem či bodnutí hmyzem.
Poznámka: Pantropický rod Alocasia v současnosti zahrnuje 80 akceptovaných druhů.
Alocasia odora
Alocasia odoraAlocasia odora
Alocasia odoraAlocasia odora
Alocasia odora
Alocasia odora
Alocasia odora
Fotografovala Věra Svobodová, dne 31. 3. 2011 (Vietnam, pohoří Hoàng Liên Sơn).