Syn.: Aloiampelos commixta (A. Berger) Klopper et Gideon F. Sm.
Čeleď: Asphodelaceae Juss. – asfodelovité; Liliaceae Juss. – liliovité; Xanthorrhoeaceae Dum. – žlutokapovité
Aloe commixta
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, velmi malý areál zabírá pouze střed Kapského poloostrova v provincii Western Cape. Lokality leží přibližně mezi sídly Fish Hoek, Kommetje a Simon’s Town.
Ekologie: Součást formace fynbos na mělkých písčitých půdách s hodnotami pH 6,5–7,5 na tvrdých pískovcích v podmínkách spíše chladnějšího klimatu s mírnými, deštivými zimami a suchým teplým létem, v průběhu celého roku jsou časté mlhy. Lokality leží v rozpětí nadmořských výšek 150–600 m.
Aloe commixta
Popis: Vytrvalá sukulentní rostlina, tvoří keřovité trsy vystoupavých až poléhavých, až 1,5 m dlouhých, pravidelně olistěných lodyh. Listy jsou spirálně uspořádané, početné, úzce kopinaté, 11–20 cm dlouhé a 1,7–4,2 cm široké, sytě zelené, na bázi bez oušek, většinou slabě zakřivené a přímo odstálé, na líci ploché nebo mělce žlábkovité, na okraji s trojúhelníkovitými, 1–2 mm dlouhými tuhými zuby. Květenství je 15–30 cm dlouhý hustý koncový hrozen; květní stopky jsou 6–8 mm dlouhé, za plodu se poněkud prodlužují, podpírají je krátké listeny; květy jsou válcovité, 2,8–4 cm dlouhé, s vnějšími okvětními lístky do poloviny srostlými, vnitřní jsou volné, horní květy bývají přímé a načervenalé, ostatní se sklánějí dolů a jsou žlutooranžové až oranžové; tyčinky vyčnívají z okvětí nanejvýš o 4 mm; semeník je zelený, čnělka z květu ční asi o 5 mm.
Ohrožení a ochrana: Druh má velmi malý areál, který zabírá asi 20 km2, v současné době je známo méně než 1000 dospělých jedinců. To je důvodem, proč je v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) veden v kategorii zranitelných (VU – vulnerable). Většina stávajících lokalit je územně chráněna v národním parku. Rostliny navíc jmenovitě chrání i legislativa Jihoafrické republiky.
Aloe commixtaAloe commixta
Aloe commixta
Aloe commixta
Fotografováno dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountains National Park, Smitswinkel Bay).