Čeleď: Xanthorrhoeaceae Dumort. – žlutokapovité
Aloe viguieri
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste jen na jihozápadě ostrova na několika lokalitách v provincii Toliara nedaleko stejnojmenného města.
Ekologie: Terestrický druh, provází trnité křoviny, dává přednost vápencům. Lokality leží nejvýše v nadmořské výšce 500 m.
Aloe viguieri
Popis: Vytrvalá sukulentní bylina s přízemní růžicí listů, někdy tvoří porosty, někdy může růst převisle; stvol je jednoduchý, dorůstá výšky až 1 m. Růžici tvoří 12–15 listů 25–60 cm dlouhých a 7–8 cm širokých, na okraji s hustými, jen 0,5–0,7 mm dlouhými zoubky. Květenství je hrozen 14–30 cm dlouhý; listeny jsou blanité, asi 2 mm dlouhé; květní stopky jsou 1–1,2 cm dlouhé; šestičetné květy jsou trubkovité, 2,2–2,3 cm dlouhé, červené, v dolní třetině srostlé; tyčinek je 6, nestejných, vnitřní jsou delší než vnější; semeník je na vrcholu náhle zúžený. Plodem je válcovitá tobolka asi 3,5 cm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Podobně jaké jiné druhy rodu je chráněn mezinárodní úmluvou CITES o obchodu s přírodninami.
Poznámka: Jeden z typických druhů, které rostou v nejbližším okolí města Toliara, také přímo v oblasti, kde bylo zřízeno arboretum d’Antsokay.
Aloe viguieri
Aloe viguieri
Aloe viguieri
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Toliara, Arboretum d´Antsokay).