Syn.: Costus zerumbet Pers., Alpinia nutans (L.) Roscoe, Alpinia speciosa (Wendl.) K. Schum., Catimbium speciosum (Wendl.) Holttum, Languas speciosa (Wendl.) Merr., Zerumbet speciosum J. C. Wendl.
Česká jména: galgan (Presl 1846), galgán (Mareček 1994)
Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité
Alpinia zerumbet
Rozšíření: Pravděpodobně pochází z jihovýchodní Asie – jižní Čína (Guangdong, Guangxi, Hainan, Yunnan), Tchaj-wan, Indočína, severovýchodní Indie, Malajsie, Indonésie, Filipíny. S oblibou se pěstuje v řadě subtropických i tropických oblastí světa, občas i zplaňuje (např. Florida, atlantický ostrov Ascension či makaronéský ostrov Gran Canaria nebo Azorské ostrovy). Celý rod zahrnuje více než 200 druhů.
Ekologie: Ve své domovině roste na vlhkých stanovištích, na březích vodních toků, sekundárně v okolí lidských sídel a na rumištích. Vykvétá od května do července.
Popis: Vytrvalá bylina s aromatickým hlíznatým oddenkem, 2–4 m vysoká, listy celokrajné, podlouhle kopinaté, 30–70 cm dlouhé, květenství je koncové, až 30 cm dlouhé, květy souměrné, různoobalné, celá koruna až 3 cm dlouhá, listeny tenké, průsvitné, bílé, pysk je žlutý s červenými proužky a červeným jícnem, je vytvořen dvěma přeměněnými tyčinkami. Plodem je kulovitá, oranžově červená bobule.
Využití: Listy této byliny se používají v tradiční medicíně, slouží ke snižování tlaku a mají i antidepresivní účinky.
Poznámka: V klimatických podmínkách střední Evropy je možné tento druh pěstovat jen jako skleníkovou rostlinu.
Alpinia zerumbetAlpinia zerumbet
Alpinia zerumbet
Fotografováno dne 3. 7. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal).