ALPINIA ZERUMBET (Pers.) Burtt et R. M. Sm. – galgán

Syn.: Costus zerumbet Pers., Alpinia nutans (L.) Roscoe, Alpinia speciosa (Wendl.) K. Schum., Catimbium speciosum (Wendl.) Holttum, Languas speciosa (Wendl.) Merr., Zerumbet speciosum J. C. Wendl.
Česká jména: galgan (Presl 1846), galgán (Mareček 1994)
Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité

Alpinia zerumbet

Rozšíření: Pravděpodobně pochází z jihovýchodní Asie – jižní Čína (Guangdong, Guangxi, Hainan, Yunnan), Tchaj-wan, Indočína, severovýchodní Indie, Malajsie, Indonésie, Filipíny. S oblibou se pěstuje v řadě subtropických i tropických oblastí světa, občas i zplaňuje (např. Florida, atlantický ostrov Ascension či makaronéský ostrov Gran Canaria nebo Azorské ostrovy). Celý rod zahrnuje více než 200 druhů.

Ekologie: Ve své domovině roste na vlhkých stanovištích, na březích vodních toků, sekundárně v okolí lidských sídel a na rumištích. Vykvétá od května do července.

Popis: Vytrvalá bylina s aromatickým hlíznatým oddenkem, 2–4 m vysoká, listy celokrajné, podlouhle kopinaté, 30–70 cm dlouhé, květenství je koncové, až 30 cm dlouhé, květy souměrné, různoobalné, až 6 cm dlouhé, listeny tenké, průsvitné, bílé, kalich je bílý, zvonkovitý, asi 2 cm dlouhý, na jedné straně rozeklaný, koruna má trubku kratší než kalich, její 3 cípy jsou asi 3 cm dlouhé, bílé, s růžovými konci; pysk je žlutý s červenými proužky a červeným jícnem, vznikl srůstem dvou staminodií, fertilní tyčinka je jediná, asi 2,5 cm dlouhá. Plodem je kulovitá, oranžově červená bobule.

Využití: Listy této byliny se používají v tradiční medicíně, slouží ke snižování tlaku a mají i antidepresivní účinky.

Poznámka: V klimatických podmínkách střední Evropy je možné tento druh pěstovat jen jako skleníkovou rostlinu.

Alpinia zerumbetAlpinia zerumbet
Alpinia zerumbet

Fotografováno dne 3. 7. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal, kultura).