ALSTROEMERIA AUREA Graham – boubelka

Syn.: Alstroemeria araucana Phil., Alstroemeria aurantiaca D. Don, Alstroemeria chiloensis Phil., Alstroemeria concolor Steud., Alstroemeria mutabilis Kunze ex Kunth, Alstroemeria nivali Meyen, Alstroemeria peruviana Van Houtte, Alstroemeria pulchella H. Vilm., nom. illeg., Alstroemeria xanthina Phil.
Česká jména: boubelka (Presl 1846), alstroemérie, boubelka (Mareček 1994)
Čeleď: Alstroemeriaceae Dum.

Alstroemeria aurea

Rozšíření: Vyskytuje se v Jižní Americe, zejména v Chile, s přesahem do hraničních oblastí Argentiny, a to v prostoru mezi 37. a 45. rovnoběžkou.

Ekologie: Přirozenými stanovišti jsou křoviny ve spíše vlhčích oblastech, kde je pouze kratší suchá perioda a kde dochází jen k mírným poklesům teploty pod bod mrazu, v rozpětí nadmořských výšek 200–1900 m.

Alstroemeria aurea

Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem se svazečky hlízek, lodyha olistěná, dorůstající do výšky 1 m. Listy, střídavé, krátce řapíkaté a v řapíku o 180° přetočené, kopinaté, 7–10 cm dlouhé, s mnoha souběžnými žilkami, na vrcholu špičaté, na sterilních lodyhách delší než na kvetoucích. Květenství je okolík s 3–7 paprsky, každý nese 1–3 květy; květy jsou souměrné; okvětní lístky jsou volné, 4–5 mm dlouhé, oranžové, tvarem i velikostí podobné, horní 2 vnitřní jsou červeně skvrnité nebo proužkované, dolní vnitřní je často beze skvrn; tyčinek je 6, nestejně dlouhých, kratších než okvětí; gyneceum srůstá z 3 plodolistů, skládá se ze spodního semeníku, tenké čnělky a trojklané blizny. Plodem je trojpouzdrá tobolka s mnoha semeny.

Využití: Velmi ozdobná rostlina, je spolu s dalšími druhy rodu v hledáčku zájmu pěstitelů. V našich podmínkách venku vymrzá. Proto je třeba je pěstovat buď jen v letních výsadbách, nebo jim nachystat prostředí chladného skleníku.

Poznámka: Rod byl pojmenován podle švédského průmyslníka a mecenáše botaniky C. Alströmera.

Alstroemeria aureaAlstroemeria aurea
Alstroemeria aurea

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 2. 2012 (Argentina, provincie Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, Cerro Catedral).