Syn.: Achyranthes leiantha (Seub.) Standl., Achyranthes lorentzii (Uline) Standl., Achyranthes nivea Aiton, Achyranthes obovata Pav. ex Moq., Achyranthes repens L., Alternanthera achyrantha R. Br. ex Sweet, Alternanthera achyrantha (L.) R. Br., Alternanthera echinata Sm., Alternanthera leiantha (Seub.) Alain, Alternanthera lorentzii Uline, Alternanthera repens (L.) Kuntze, Alternanthera thomensis Gand., Bucholzia spinescens Gillies ex Moq., Celosia echinata Humb. et Bonpl. ex Schult., Desmochaeta sordida Bunbury, Guilleminea procumbens Rojas Acosta, Illecebrum pungens (Kunth) Spreng., Illecebrum ramosum Moq., Illecebrum sinense Moq., Paronychia achyrantha Desf., Pityranthus crassifolius Mart., Pupalia sordida Moq.,Telanthera pungens (Kunth) Moq.
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité
Alternanthera pungens
Rozšíření: Rozsáhlý areál tohoto druhu se rozkládá v tropických a subtropických oblastech Starého i Nového světa, dnes se dá obtížně zjistit původ; nejpravděpodobněji pochází ze Střední a Jižní Ameriky. V Evropě se vyskytuje především na Pyrenejském poloostrově ve Španělsku a Portugalsku.
Ekologie: Provází vyschlá říční koryta (wádí), okraje cest a sešlapávaná místa s nezapojenou vegetací, většinou na štěrkovitých, dobře propustných půdách, v nadmořských výškách od 350 až do 2200 m.
Alternanthera pungens
Popis: Vytrvalá bylina s plazivými stonky až 50 cm dlouhými, chlupatými, později olysávajícími. Listy vstřícné, krátce řapíkaté, široce vejčité až obvejčité, 1–3,5 cm dlouhé a 0,3–2 cm široké, celokrajné, na vrcholu nejčastěji zaokrouhlené a s krátkým hrotem. Květy přisedlé v úžlabních svazečcích, podepřené pichlavými listeny a listenci, oboupohlavné; okvětní lístky vícetvaré, 2 vnější kopinaté, asi 5 mm dlouhé, pichlavé, třetí asi 3 mm dlouhý, na vrcholu zoubkatý, 2 vnitřní asi 2 mm dlouhé, na bázi s chomáčkem chloupků; tyčinek 5, fertilních, gyneceum vzniká z jednoho plodolistu. Plodem je nažka, okrouhlá, shora smáčknutá.
Alternanthera pungens
Alternanthera pungens
Alternanthera pungens
Fotografovala Věra Svobodová, dne 19. 4. 2010 (Jemen, Ibb a jižně od Saná).