Syn.: Ambrosia bipinnatifida Greene, Franseria bipinnatifida (Less.) Nutt., Franseria chamissonis Less., Franseria cuneifolia Nutt., Franseria lessingii Meyen et Walp., Franseria villosa Rydb., Gaertneria bipinnatifida Kuntze, Gaertneria chamissonis (Less.) Kuntze
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Ambrosia chamissonis
Rozšíření: Vyskytuje se na pobřeží Tichého oceánu od Aljašky až po Kalifornský poloostrov (Baja California) v Mexiku.
Ekologie: Roste výhradně na písečných dunách podél mořského pobřeží.
Ambrosia chamissonis
Popis: Vytrvalý aromatický polokeř s poléhavými nebo vystoupavými, 0,5–1,5 m dlouhými stonky. Listy jsou povětšinou střídavé, řapíkaté, poněkud dužnaté; řapík je 1,5–3 cm dlouhý; čepel je v obrysu vejčitá, eliptická nebo obvejčitá, 2–4,5(–7) cm dlouhá a 1–2,5(–5) cm široká, 1–2(–3)krát zpeřená, většinou přitiskle šedě hedvábitě chlupatá, úkrojky posledního řádu jsou celistvé nebo drobně zubaté. Květenství tvoří jednopohlavné úbory, v horní až 8 cm dlouhé hroznovité části jsou úbory samčí, v dolní části jsou shloučené úbory samičí; samčí úbory jsou krátce stopkaté, nicí, miskovité až polokulovité, o průměru 4–6 mm, mají jednořadě uspořádané zelené zákrovní listeny, tvoří se v nich 8–25(–50) květů, květy mají nálevkovitou korunu, nedokonale srostlé prašníky a pistillodium s neúplně vyvinutou čnělkou; samičí úbory obsahují jediný květ víceméně uzavřený v nálevkovitém zákrovu tvořeném srostlými listeny s ostny na vrcholu, květ postrádá korunu a jeho bliznová ramena ční ze zákrovu. Nažka je uzavřena v zákrovu a tvoří nepravý plod 4–10 mm dlouhý, vřetenovitý, na povrchu s 8–16 trny.
Ambrosia chamissonis
Ambrosia chamissonisAmbrosia chamissonis
Ambrosia chamissonis
Ambrosia chamissonis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Saanichton, Island View Beach).