ANAGALLIS PEPLOIDES Baker – drchnička

Syn.: Lysimachia peploides (Baker) U. Manns et Anderb.
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité

Anagallis peploides

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste pouze v horách ve střední části ostrova v provinciích Antananarivo a Fianarantsoa.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhká travnatá místa, často kolem horských potoků, v nadmořské výšce 1800–2600 m.

Anagallis peploides

Popis: Vytrvalá bylina s lysými větvenými plazivými lodyhami až 20 cm dlouhými. Listy jsou střídavé, s řapíkem 0,5–1,5 mm dlouhým, čepel je vejčitá až kopinatá, 4–8 mm dlouhá a 2–3 mm široká, masitá, na obou stranách řídce žláznatá, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu hrotitá. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; květní stopka je obvykle dvakrát delší než list, s roztroušenými žlázkami; kalich je asi 3 mm dlouhý, jen na bázi srostlý, cípy jsou blanitě lemované; koruna je zvonkovitá, s trubkou asi 0,5 mm dlouhou a 5–6 mm dlouhými eliptickými cípy, bílá a na bázi někdy narůžovělá, cípy jsou na vrcholu obvykle tupě špičaté; tyčinky jsou na bázi chlupaté; čnělka je asi 5 mm dlouhá. Plod je vejcovitý, nepukavý, obsahuje 1–2(–4) černá, téměř kulovitá semena.

Poznámka: Na Madagaskaru roste celkem sedm druhů drobných prvosenkovitých rostlin, které jsou badateli střídavě řazeny do rodu Lysimachia nebo Anagallis. Z nich jsou čtyři endemity vázané na nejvyšší polohy ostrova. Obtíž rodové klasifikace je dána typem plodů – u tohoto druhu se vymyká jak „pravým“ vrbinám, které se vyznačují tobolkami otvírajícími se chlopněmi, tak drchničkám, jejichž tobolka se otvírá víčkem.

Anagallis peploides
Anagallis peploides
Anagallis peploides
Anagallis peploides
Anagallis peploides
Anagallis peploides

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).