Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Anchusa affinis
Rozšíření: Endemit hor v Etiopii a přilehlé části Eritrey.
Ekologie: Stanovištěm jsou úhory, travnatá místa na okrajích polí a cest a trávníky v afroalpinském stupni. Roste v nadmořských výškách 2050–3100 m.
Anchusa affinis
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 30–60 cm; lodyha je většinou přímá, jednoduchá, pokrytá šikmo nazpět obrácenými štětinovitými chlupy. Listy jsou pokryté přitisklými štětinami, vyrůstajícími z vyvýšených hrbolků, na spodní straně na ploše téměř lysé; listy na bázi jsou kopinaté, 10–20 cm dlouhé a 1,5–2,5(–3) cm široké; lodyžní listy jsou přisedlé, podlouhé až kopinaté, 5–10(–12) cm dlouhé a 0,7–1,5 cm široké, přisedlé, většinou špičaté. Květenství tvoří husté koncové a úžlabní vijany 5četných květů; kalich je za květu 5–6 mm dlouhý, asi do poloviny rozeklaný, cípy jsou vejčité, špičaté; koruna je kolovitá, modrá, lysá, korunní trubka je asi tak dlouhá jako kalich, cípy jsou obvejčité až okrouhlé, v ústí korunní trubky jsou polokruhovité brvité výrůstky; tyčinky přirůstají ke korunní trubce; čnělka je nitkovitá, nese hlavatou bliznu. Plodem je čtveřice vejcovitých tvrdek, na povrchu síťnatě vrásčitých.
Anchusa affinis
Anchusa affinis
Anchusa affinis
Anchusa affinis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 5. a 7. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef: Ad Medhame Allem a Lay Amba).