Syn.: Antennaria carpatica var. pulcherrima Hook.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Antennaria pulcherrima
Rozšíření: Severoamerický druh s areálem táhnoucím se od Aljašky přes Kanadu až po oblast Skalistých hor v amerických státech Washington, Idaho, Montana, Wyoming, Utah a Colorado.
Ekologie: Roste na suchých i vlhčích travnatých i skalnatých svazích, ve světlých lesích, od nížin až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, dvoudomá, v květu 20–65 cm vysoká, nevytvářející kobercovité porosty. Přízemní listy jsou úzce kopinaté, 5–20 cm dlouhé a 4–25 mm široké, s 3–5 žilkami, stříbřitě chlupaté; lodyžní listy jsou přisedlé, čárkovité, 3–10 cm dlouhé, chlupaté. Úbory v chocholičnatém květenství na konci lodyhy, dosahují až 1 cm v průměru; zákrovní listy jsou na bázi nahnědlé až načernalé; samčí květy jsou menší než samičí, jen trubkovité, bělavé. Plody jsou nažky.
Antennaria pulcherrima
Antennaria pulcherrimaAntennaria pulcherrima
Antennaria pulcherrima
Antennaria pulcherrima
Fotografováno ve dnech 22. 6. a 10. 8. 2015 (Kanada, Alberta, Calgary, Griffith Woods Park), 22. 6. 2015 (Kanada, Alberta, Kananaskis, Ptarmigan Cirque), 6. 6. 2015 (Kanada, Alberta, Benchlands).