Syn.: Antennaria petasites Greene, Antennaria piperi Rydb.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Antennaria racemosa
Rozšíření: Druh s nepříliš velkým areálem na západě Severní Ameriky. Roste v kanadských provinciích Britská Kolumbie a Alberta a v USA ve státech Washington, Idaho, Montana, Oregon, Wyoming a Kalifornie.
Ekologie: Roste ve vlhkých horských jehličnatých lesích a na lesních světlinách v nadmořských výškách 1200–3000 m.
Antennaria racemosa
Popis: Dvoudomá vytrvalá bylina s krátkými, nadzemními, 3–8 cm dlouhými výběžky zakončenými listovou růžicí; lodyhy jsou přímé, 12–50 cm vysoké, v horní části s roztroušenými stopkatými žlázkami. Přízemní listy jsou podlouhlé, 3–10 cm dlouhé a 1–4 cm široké, na bázi pozvolna zúžené, celokrajné, na vrcholku často s krátkým hrotem, na líci lysé, na rubu plstnatě chlupaté; lodyžní listy jsou čárkovité, 1–3 cm dlouhé, tupé nebo špičaté. Květenství je prodloužený hrozen 3–12 úborů; zákrov je válcovitý, u samčích úborů 4–8 mm dlouhý, u samičích 7–9 mm dlouhý; zákrovní listeny jsou světlé, i na špičce bělavé nebo jen světle nahnědlé; lůžko úboru je bez plevek; koruna je trubkovitá, 3–4 mm dlouhá, bílá. Nažky jsou 1–1,5 mm dlouhé, lysé nebo jemně papilnaté; chmýr na nažkách je 4,5–7 mm dlouhý.
Poznámka: Rod Antennaria patří v Severní Americe k dosti početným rodům hvězdnicovitých rostlin. Z celkového počtu asi 45 druhů jich zde roste asi 35.
Antennaria racemosa
Antennaria racemosaAntennaria racemosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18. a 20. 7. 2007 (Kanada, Alberta: Jasper NP, Maligne Lake; Banff NP, Bow Lake).