ANTHEMIS AUSTRIACA Jacq. – rmen rakouský / ruman rakúsky

Syn.: Anthemis cotiformis Velen., Chamaemelum austriacum (Jacq.) J. Presl et C. Presl, Cota austriaca (Jacq.) Schultz
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Anthemis austriaca

Anthemis austriaca

Rozšíření: Souvislý výskyt sahá od jižní Moravy přes Rakousko a jihovýchod střední Evropy po severní polovinu Balkánského poloostrova, izolovaně v Německu, Polsku, v povodí Dněstru a Malé Asii. U nás se vyskytuje na jižní a střední Moravě a izolovaně v nížinách a pahorkatinách středních a severozápadních Čech.

Ekologie: Roste na okrajích polí a cest, úhorech, vinicích a slunných stráních a mezích. Upřednostňuje sušší písčitohlinité až hlinité půdy bohaté na živiny. Kvete od června do září.

Popis: Jednoletá, 10–60 cm vysoká bylina. Lodyha vyrůstá jednotlivě, přímá, v horní polovině větvená, krátce odstále chlupatá. Listy jsou střídavé, přisedlé, 2krát peřenodílné až peřenosečné, obvejčité až podlouhle obkopinaté, 1,5–4,0 cm dlouhé a 1–2 cm široké, hustě dlouze chlupaté. Úbory vyrůstají po 3–10 na konci větví, mají 2–3,5 cm v průměru. Zákrov je široce nálevkovitý, zákrovní listeny kopinaté, dlouze přitiskle bíle chlupaté. Lůžko úboru je za květu i za plodu polokulovité. Ligula jazykovitých květů 1–1,5 cm dlouhá, bílá, trubkovité květy pěticípé, žluté. Plodem je nažka.

Ohrožení a ochrana: V ČR je druh zařazen mezi ohrožené druhy (C3).

Anthemis austriacaAnthemis austriaca
Anthemis austriaca

Fotografováno dne 17. 5. 2008 (Česko, Čechy, Lysá nad Labem).