Syn.: Anthemis carnea Boiss.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Anthemis rosea subsp. carnea
Rozšíření: Východomediteránní druh Anthemis rosea se vyskytuje v nominátním poddruhu na řeckém ostrově Samos, v poddruhu zde představeném na nevelkém úseku pobřeží v jižním Turecku. Nominátní poddruh se liší špičatými zákrovními listeny a odlišným vrcholem nažek.
Ekologie: Provází travnaté terásky a plošky s neúplně zapojenou vegetací na kamenitých svazích, výhradně na vápencovém podloží. Vystupuje do nadmořské výšky 1750 m.
Anthemis rosea subsp. carnea
Popis: Přímá nebo vystoupavá jednoletá bylina, dorůstá výšky 3–20 cm; lodyha je jednoduchá nebo od báze větvená, přitiskle chlupatá. Listy jsou v obrysu podlouhlé až vejčité, 0,5–2 cm dlouhé, 2–3krát peřenosečné, koncové úkrojky jsou obkopinaté, 0,5–1 mm široké, špičaté. Úbory jsou koncové na dlouhých, poněkud ztloustlých stopkách; zákrov je polokulovitý, 0,5–1 cm široký, víceřadý, vnější zákrovní listeny jsou vejčité až kopinaté, tupé; jazykovitých květů je 10–15, samičích, s růžovou, 0,5–1 cm dlouhou ligulou, trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté. Nažky jsou obráceně kuželovité, 1,8–2,3 mm dlouhé, jemně žebrované, na vrchiolu s třásnitým lemem.
Poznámka: Podobný vzhled má další turecký rmen Anthemis pestalozzae, který má blanitě lemované zákrovní listeny a odlišné plody.
Anthemis rosea subsp. carnea
Anthemis rosea subsp. carnea
Fotografováno dne 14. 5. 2011 (Turecko, Antalya, kaňon Göynük).