Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Anthospermum pachyrrhizum
Rozšíření: Zdá se, že jde o endemický druh Etiopie. Patří do rodu, do nějž se řadí asi 40 podobných druhů, které rostou v subsaharské Africe až na samotný jih kontinentu a zasahují také na Madagaskar.
Ekologie: Provází skalnatá a křovinatá stanoviště na svazích říčních údolí, lokality leží v nadmořské výšce 1500–3200 m.
Anthospermum pachyrrhizum
Popis: Dvoudomý metlovitý polokeř nebo keř, dorůstá výšky asi 1,5 m. Listy jsou vstřícné, kopinaté až čárkovitě kopinaté, 1–2 cm dlouhé, drsně chlupaté, na okraji podvinuté; palisty jsou drobné, šídlovité, zakončené brvami; v paždí listů normálně vyvinutých často vyrůstají zkrácené postranní větvičky s drobnými listy. Květy tvoří chudé, strboulovitě zkrácené vidlany přisedlé v paždí listů, většinou 4četné, samčí; kalich je na bázi krátce srostlý, žlutozelený nebo světle žlutý, drobný; koruna je nepatrná; 4 tyčinky v samčích květech mají prodloužené nitky a daleko vyčnívají; gyneceum srůstá z 2 plodolistů, semeník je spodní, blizna v samičích květech je rovněž prodloužená a vyniklá. Plodem jsou dvounažky, na vrcholu s vytrvalým kalichem.
Anthospermum pachyrrhizum
Anthospermum pachyrrhizum
Fotografováno dne 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park, Sone).