Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Anthyllis hermanniae
Rozšíření: Druh Středozemí, vyskytuje se v Albánii, na jihozápadě zemí bývalé Jugoslávie, v Řecku včetně Kréty, v Itálii včetně Sardinie a Sicílie, na Maltě, Korsice, Baleárských ostrovech a v Turecku. Ve tomto velkém areálu rostou populace s různými požadavky na stanoviště, lze je rozdělit do následujících poddruhů:

  • Anthyllis hermanniae subsp. brutia Brullo et Giusso, roste na jediné lokalitě v Kalábrii
  • Anthyllis hermanniae subsp. corsica Brullo et Giusso, roste na Korsice ve vysokých horských oblastech na silikátových horninách
  • Anthyllis hermanniae subsp. hermanniae, je rozšířená v severovýchodní oblasti Středozemí (v Černé Hoře, Albánii, Řecku, na ostrovech v Egejském moři, na Krétě a v západní Anatolii)
  • Anthyllis hermanniae subsp. ichnusae Brullo et Giusso, roste ve středních horských oblastech Sardinie na vápencových horninách
  • Anthyllis hermanniae subsp. japygica Brullo et Giusso, vyskytuje se na jediné lokalitě v Apulii
  • Anthyllis hermanniae subsp. melitensis Brullo et Giusso, roste na maltských ostrovech Malta, Gozo a Comino (na našich fotografiích)
  • Anthyllis hermanniae subsp. sicula Brullo et Giusso, tento poddruh se vyskytoval až do 19. století na jižním pobřeží Sicílie a je nyní považován za vyhynulý.

Ekologie: Roste na otevřených skalnatých a kamenitých stanovištích ve vegetační formaci garrigue. Kvete od dubna do července.
Anthyllis hermanniae
Popis: Bohatě větvený keř se zkroucenými trnitými větvemi, dorůstající výšky 10–50 cm a šířky až 90 cm. Mladé větve jsou pýřité, později olysávají. Listy jsou našedlé, většinou jednoduché, 1–2 cm dlouhé, některé složené ze tří lístků 0,8–1 cm dlouhých, čepele jsou podlouhlé, úzké a často složené podle hlavní žilky, pokryté hedvábitými chloupky zejména na spodní straně. Květy jsou uspořádané ve svazečcích po 1–5 v paždí listů ve volných přerušovaných hroznech. Kalich je 3–5 mm dlouhý s pěti cípy, koruna 6–9 mm dlouhá, mírně zakřivená, žlutá. Plod je vejčitý, 2–3 mm velký, lysý, s jedním semenem.
Využití: Pěstuje se jako skalnička, kultivar ‚Nana‘ dorůstá výšky jen 10 cm.
Anthyllis hermanniae
Anthyllis hermanniae
Anthyllis hermanniae
Anthyllis hermanniae
Anthyllis hermanniae
Fotografováno ve dnech 19. 4. 2014 (Malta, útesy u Hagar Quim) a 22. 4. 2014 (útesy u Mistra Bay).