Syn.: Appendicula cordata Hook. f., Appendicula cornuta var. formosana (Hayata) S. S. Ying, Appendicula dalatensis Guillaumin, Appendicula formosana Hayata, Appendicula kotoensis Hayata, Appendicula micrantha Lindl., Appendicula minutiflora Ames et C. Schweinf., Appendicula robusta Ridl., Appendicula vanikorensis Ames, Appendicula vieillardii Rchb. f., Appendicula viridiflora Teijsm. et Binn., Appendicula wenzelii Ames, Podochilus formosana (Hayata) S. S. Ying, Podochilus kotoensis (Hayata) S. S. Ying, Podochilus micranthus (Lindl.) Schltr., Podochilus reflexus (Blume) Schltr., Podochilus taiwanianus S. S. Ying, Podochilus vieillardii (Rchb. f.) Schltr.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Appendicula reflexa
Rozšíření: Areál se táhne od Vietnamu po Malajsii, na Tchaj-wanu, Filipínách a v Indonésii, na Nové Guinei, Šalamounových ostrovech, Vanuatu, Fidži a souostroví Tonga. Zasahuje také do Mikronésie na Palau, kde roste na ostrově Babeldaob.
Ekologie: Epifyt, lodyhy visí z kmenů dřevin v zastíněném prostředí mezických stanovišť nížinného tropického deštného lesa. Kvete po celý rok.
Appendicula reflexa
Popis: Vytrvalá bylina; lodyhy jsou hustě dvouřadě olistěné, 40–60 cm dlouhé, skryté v objímavých listových pochvách, internodia jsou asi 1 cm dlouhá. Listy jsou střídavé, jejich čepele jsou kopinaté, 2–5,5 cm dlouhé a 0,7–1,5 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté až zaokrouhlené. Květenství jsou úžlabní hrozny asi 1 cm dlouhé, s 5–15 květy, vyrůstají obvykle na spodní straně lodyhy; květy jsou drobné, bělavé nebo zelenavé; vnější hřbetní okvětní lístek je úzce eliptický, asi 2,5 mm dlouhý a 1,5 mm široký, konkávní, postranní jsou trojúhelníkovité, 3–3,5 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké, postranní vnitřní okvětní lístky jsou kopinaté, 1,8–2,5 mm dlouhé a 0,7–1,5 mm široké, světle žluté, pysk je nedělený, obvejčitý až téměř okrouhlý, 2,3–3 mm dlouhý a 3 mm široký, na vrcholu tupý a nazpět vyhnutý, ostruha je kulovitá, asi 1 mm dlouhá; sloupek je asi 2 mm dlouhý. Plodem je krátce válcovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Mezinárodní obchodní úmluva CITES se vztahuje na tento druh stejně jako všechny ostatní orchideje.
Poznámka: Do rodu Appendicula se dnes řadí asi 60 druhů, má těžiště diverzity v Indonésii a na Nové Guineji. Podobným vzhledem s hustě dvouřadě olistěnou lodyhou se vyznačují další rody orchidejí, v jihovýchodní Asii a Oceáni jsou to např. Agrostophyllum, Pseuderia a Trichoglottis.
Appendicula reflexa
Appendicula reflexa
Appendicula reflexa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, jezero Ngardok).