AQUILEGIA FLAVESCENS S. Watson – orlíček

Syn.: Aquilegia caerulea var. flavescens (S. Watson) G. Lawson, Aquilegia canadensis var. aurea Roezl, Aquilegia canadensis var. depauperata (M. E. Jones) K. C. Davis, Aquilegia canadensis subsp. flavescens (S. Watson) Brühl, Aquilegia canadensis var. flavescens (S. Watson) K. C. Davis, Aquilegia coerulea var. flavescens (S. Watson) M. E. Jones, Aquilegia depauperata M. E. Jones, Aquilegia formosa var. flavescens (S. Watson) Hook. f., Aquilegia formosa var. flavescens (S. Watson) M. Peck
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Aquilegia flavescens

Rozšíření: Areál se táhne ve Skalistých horách od Britské Kolumbie a Alberty v Kanadě po Utah ve Spojených státech.

Ekologie: Roste na vlhkých horských loukách a v pobřežních lemech kolem vodních toků v nadmořských výškách 900–3500 m.

Aquilegia flavescens

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhami vysokými 20–70 cm. Přízemní listy jsou dvakrát trojčetné, řapík je 1,5–6,5 cm dlouhý, lysý; lístky jsou v obrysu široce obvejčité, 1,5–4,2 cm dlouhé, někdy až dvakrát trojklané až trojsečné, lysé nebo krátce chlupaté, nežláznaté; lodyžní listy jsou často téměř přisedlé. Květenství je řídký hrozen nebo lata; květy jsou nicí, vnější (kališní) lístky jsou kopinaté až podlouhlé, 12–22 mm dlouhé a 4–10 mm široké, žluté nebo narůžovělé; vnitřní nektarové (korunní) lístky mají čepel podlouhlou, 7–10 mm dlouhou, krémově zbarvenou a ostruhu 10–18 mm dlouhou, žlutou, asi v polovině náhle zúženou a na konci háčkovitě zahnutou; tyčinky jsou 12–17 mm dlouhé; gyneceum tvoří volné plodolisty. Měchýřky jsou 18–27 mm dlouhé, zobánkaté.

Poznámka: Rostliny s narůžovělými květy mohou představovat produkty křížení s druhem Aquilegia formosa; vyskytují se především tam, kde se oba druhy setkávají, tj. v nižších partiích Skalistých hor.

Aquilegia flavescens
Aquilegia flavescens
Aquilegia flavescens

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. a 29. 7. 2007 (Kanada, Alberta: NP Banff, Bow Lake a NP Waterton Lakes, Upper Rowe Lake).