ARCTOSTAPHYLOS COLUMBIANA Piper – medvědice / medvedica

Syn.: Arctostaphylos setosissima Eastw., Arctostaphylos tracyi Eastw.
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Arctostaphylos columbiana

Rozšíření: Endemit úzkého pruhu pobřeží Pacifiku od kanadské Britské Kolumbie po Kalifornii.

Ekologie: Roste v křovinatých porostech (chaparral), v lemech a na světlinách jehličnatých lesů a na skalkách. Zasahuje až do nadmořské výšky 1000(–1400) m.

Arctostaphylos columbiana

Popis: Nízký keřík nebo stromek s přímými nebo rozkladitými větvemi, vysoký 1–3(–5) m; staré větve jsou skořicově zbarvené, letorosty jsou chlupaté, s krátkými hustými a řídkými dlouhými chloupky a někdy i přimíšenými žlázkami. Listy jsou střídavé, s 4–10 mm dlouhým řapíkem; čepel je vejčitá až kopinatá, 4–6 cm dlouhá a 2–3 cm široká, tmavozelená, matná, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, celokrajná, na ploše krátce hustě chlupatá a někdy i žláznatá. Květy tvoří krátkou latu, před rozkvětem nicí, větve jsou 1,5–2,5 cm dlouhé, s hustými krátkými a roztroušenými dlouhými chlupy; stopky květů jsou 2–4 mm dlouhé, žláznaté; kalich má krátké trojúhelníkovité cípy; koruna je baňkovitá až kuželovitá, 6–7 mm dlouhá, bílá nebo růžová, tyčinek je 10, semeník je žláznatý. Plodem je stlačeně kulovitá, tmavočervená až černá moučnatá peckovice 8–11 mm v průměru.

Poznámka: Do rodu Arctostaphylos se dnes řadí 75 druhů, z nichž jeden roste v mírném a chladném pásmu celé Holarctis (Arctostaphylos uva-ursi) a ostatní se vyskytují – s drobnými přesahy – v madreanské oblasti v pacifické Severní Americe. Zde jsou součástí především letními mlhami ovlivňované křovinaté vegetace (chaparral), která připomíná mediteránní macchie.

Arctostaphylos columbiana
Arctostaphylos columbiana

Fotografováno dne 5. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Malahat, Spectacle Lake).