Syn.: Uva-ursi viscida (Parry) A. Heller
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Arctostaphylos viscida
Rozšíření: Roste na nepříliš velkém území na západě Spojených států. Jeho těžiště leží ve střední a severní Kalifornii (na jihu státu se nacházejí jen ojedinělé lokality) a poněkud přesahuje do sousedního Oregonu a Nevady. V areálu se navíc rozlišují tři poddruhy; představené rostliny odpovídají nominátní subsp. viscida.
Ekologie: Stanovištěm je nejčastěji kalifornská obdoba křovité macchie zvaná chaparral, také se vyskytuje v nezapojených lesních porostech. Vystupuje až do nadmořské výšky 1400 m.
Arctostaphylos viscida
Popis: Přímý stálezelený keř, dorůstá výšky 1–3 m; větvičky jsou lysé, řídce krátce chlupaté nebo žláznaté. Listy jsou střídavé; řapík je 5–12 mm dlouhý; čepel je vejčitá až téměř okrouhlá, 2–5 cm dlouhá a 2–4 cm široká, bíle ojíněná, papilnatá, drsná, lysá nebo řídce chlupatá, na bázi zaokrouhlená nebo uťatá, celokrajná, někdy brvitá, na vrcholu špičatá. Pětičetné květy tvoří 4–7násobně větvené laty s nicími nebo vystoupavými, hustě žláznatými větvičkami; listeny jsou šupinovité, 3–4 mm dlouhé; květní stopky jsou 6–10 mm dlouhé, drobně hustě žláznaté; kališní lístky jsou vytrvalé; koruna je kuželovitá až baňkovitá; tyčinek je 10; semeník je svrchní. Plodem je zploštěle kulovitá červená bobule o průměru 6–8 mm, lysá nebo do různé míry žláznatá a někdy lepkavá.
Poznámka: Zástupci rodu Arctostaphylos patří k nejtypičtějším rostlinám kalifornského chaparralu, což je analogie stálezelené tvrdolisté vegetace ve Středozemí, resp. jihoafrické formace fynbos. Je zde zastoupen velmi početně – jen v Kalifornii se vyskytuje asi 65 druhů tohoto rodu, některé z nich jsou endemiti velmi malých území. Do jisté míry to připomíná diverzitu jihoafrických vřesovců.
Arctostaphylos viscida
Arctostaphylos viscida
Arctostaphylos viscida
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 29. 8. 2017 (USA, Kalifornie, Whiskeytown Lake).