Syn.: Ardisia burgeri Lundell, Ardisia polyantha Lundell, Ardisia polydactyla Lundell, Ardisia proctorii Lundell, Ardisia standleyana P. H. Allen, Icacorea burgeri (Lundell) Lundell, Icacorea copeyana (Standl.) Lundell, Icacorea polyantha (Lundell) Lundell, Icacorea polydactyla (Lundell) Lundell, Icacorea standleyana (P. H. Allen) Lundell
Česká jména: klíman (Presl 1846)
Čeleď: Myrsinaceae R. Br.; Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Ardisia copeyana
Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe na dosti malém území, které zahrnuje jižní část Nikaraguy a Kostariku.
Ekologie: Provází lesní okraje primárních deštných lesů i sekundárních výsadeb, často na březích vodních toků. Vystupuje až do nadmořské výšky 1900 m.
Ardisia copeyana
Popis: Stálezelený stromek nebo menší strom dorůstající výšky 2–15 m; kmínek může mít tloušťku až 20 cm; větvičky jsou hranaté, jemně šupinaté nebo olysalé. Listy jsou střídavé; řapík je až 2,2 cm dlouhý; čepel je eliptická až obkopinatá, 10–23(–33) cm dlouhá a 4,5–9,7 cm široká, kožovitá, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu obvykle nápadně zašpičatělá, s čárkovitou špičkou 0,7–1,5 cm dlouhou; z hlavní žilky odbočuje 48–93 párů žilek postranních. Květenství je latovité, jehlancovité, 4–20 cm dlouhé; květy jsou 5četné; květní stopky jsou 3–10 mm dlouhé; kališní lístky jsou 1,5–3 mm dlouhé, s krátkou trubkou a vejčitými, lysými cípy; koruna je na bázi srostlá, bílá, cípy jsou nazpět ohnuté, kopinaté, 4,5–6,5 mm dlouhé, lysé, špičaté; tyčinek je 5, nitkami na bázi srostlých, prašníky jsou žluté; semeník je svrchní, s 27–39 vajíčky. Plodem je kulovitá, 4–6 mm velká lysá bobule.
Poznámka: Rod Ardisia patří k druhově nejbohatším zástupcům čeledi prvosenkovitých (Primulaceae). Dříve byl součástí čeledi Myrsinaceae, kam byly řazeny převážně tropické rostliny charakteru keřů nebo stromů. Molekulárně biologické výzkumy však dokázaly, že samostatně vymezovaná čeleď prvosenkovitých není monofyletická: jedno z řešení bylo rozčlenění prvosenkovitých, druhé, jež badatelé v současnosti preferují, je spojení obou čeledí do jediné. Do rodu Ardisia náleží 400–500 druhů keřů a stromů, s největší diverzitou jednak v jihovýchodní Asii, jednak ve Střední Americe, kde se jich vyskytuje téměř 100.
Ardisia copeyana
Ardisia copeyana
Ardisia copeyana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 19. 2. 2009 (Kostarika, Boca Tapada).