Syn.: Absinthium canariense Besser, Artemisia argentea Buch, Artemisia canariensis (Besser) Less.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Artemisia thuscula
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech Tenerife, Gran Canaria, La Palma, La Gomera a El Hierro.
Ekologie: Roste ve skalnatých roklích, v sukulentovém buši, také na ruderálních stanovištích, nejčastěji v nadmořských výškách od 50 do 700 m. Kvete od května do srpna.
Artemisia thuscula
Popis: Keř až 100 cm vysoký, bohatě větvený, výrazně aromatický, stříbřitě chlupatý. Listy jsou střídavé, 3–7 cm dlouhé, spodní řapíkaté, dvakrát peřenosečné, s úkrojky plochými, tupými, až 3 mm širokými, horní listy jsou přisedlé, kopinaté až eliptické, celokrajné. Úbory vyrůstají v bohatých latách, jsou kulovité, dosahují až 4 mm v průměru, zákrovní listeny jsou plstnaté, vnitřní s blanitým lemem; trubkovité květy jsou žluté až hnědožluté. Plodem je nažka bez chmýru.
Poznámka: Na Kanárských ostrovech se můžeme setkat se třemi druhy pelyňků, kromě představovaného jsou to ještě Artemisia reptans a A. ramosa, z nichž právě tento je nejstatnější. Na Kapverdských ostrovech se vyskytuje příbuzný, rovněž křovitý druh Artemisia gorgonum.
Artemisia thuscula
Artemisia thuscula
Artemisia thuscula
Artemisia thuscula
Fotografováno dne 12. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Barranco de la Virgen).